Przejdź do treści
B763 należący do Ethiopian Airlines, fot. Aerotime
Źródło artykułu

B763 Ethiopian Airlines przechwycony przez greckie myśliwce

15 października, B763 w wersji cargo należący do Ethiopian Airlines (znaki rejestracyjne ET-ALO) wykonywał lot ET-3717 z Liege w Belgii do Addis Abeby w Etiopi. Nad Morzem Śródziemnym samolot został przechwycony przez greckie myśliwce z powodu braku na kontaktu radiowego z kilkoma trasowymi ośrodkami kontroli ruchu lotniczego (ATC).

Po minięciu przestrzeni powietrznej Chorwacji, gdzie załoga prowadziła korespondencję z miejscowym kontrolerem, łączność radiowa z samolotem została utracona. Podczas gdy statek powietrzny wykonywał lot po zaplanowanej trasie poprzez przestrzenie powietrzne Bośnii i Hercegowiny, Czarnogóry, Albanii i Grecji, różne ośrodki ATC oraz inne samoloty lecące w pobliżu próbowały wielokrotnie kontaktować się jego załogą na wszystkich dostępnych częstotliwościach. Jednak wysiłki te nie przyniosły rezultatu.

Trasa lotu rejsu ET3717 Ethiopian Airlines

Trasa lotu rejsu ET3717 Ethiopian Airlines

W pewnym momencie Athens Centre zaalarmowało greckie siły powietrzne. Ponad godzinę po utracie łączności grecki myśliwiec przechwycił lot ET-3717 nad Morzem Śródziemnym w pobliżu granicy z FIR-em Egiptu i dopiero wtedy załoga B763 odpowiedziała na komunikację z greckim ATC. Samolot ten  następnie kontynuował lot i wylądował na lotnisku docelowym w Addis Abebie bez dalszych incydentów.

Nie zgłoszono żadnej oficjalnej przyczyny przedłużającego się okresu ciszy radiowej, a Ethiopian Airlines nie wydały jeszcze oficjalnego oświadczenia w tej sprawie.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony