Przejdź do treści
Sukhoi Superjet 100-95B należący do Aeroflotu na lotnisku (fot. Anna Zvereva from Tallinn, Estonia, CC BY-SA 2.0, Wikimedia Commons)
Źródło artykułu

Aeroflot zamówił 323 samoloty produkcji rosyjskiej

Rosyjski przewoźnik flagowy Aerofłot złoży zamówienie na 323 nowe samoloty produkcji krajowej. Plan został ogłoszony podczas spotkania prezesa Aeroflotu Siergieja Aleksandrowskiego z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Zamówienie ma obejmować 73 Sukhoi Superjets, 210 Irkut MC-21 i 40 egzemplarzy Tu-214. Według Aleksandrowskiego to największe zamówienie na samoloty w Rosji „od dłuższego czasu”. Zauważył również, że zamówienie jest częścią „głównego priorytetu” firmy, czyli odejścia od użytkowania zagranicznych konstrukcji na te produkowane w kraju.

Po poprzednich zapowiedziach rosyjskich urzędników, koncern United Aircraft Corporation (UAC), do którego należy większość rosyjskich producentów lotniczych, znacznie rozszerza swoją produkcję.

Według firmy macierzystej ZAK, Rostec, do 2025 r. Rosja planuje wyprodukować ponad 110 samolotów komercyjnych, a do 2030 r. ponad 500. Osiągnięcie takiego poziomu oznaczałaby znaczny wzrost produkcji w porównaniu z poprzednimi latami.

Oczekuje się, że zwiększenie możliwości przemysłu lotniczego będzie pochodną ponownego uruchomienia i zwiększenia produkcji starszych modeli z czasów sowieckich, takich jak Tu-214 i Iljuszyn Ił-96.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony