Nowy Bristell B23

 Nowy Bristell B23, fot. Skydream

Bristell, czeski producent samolotów UL, który wyprodukował ponad 500 samolotów LSA na całym świecie, wprowadza na rynek nowy model - B23. Samolot B23 został zaprojektowany według wymagań przepisów EASA CS23 / U.S. FAR23. Producent w procesie projektowania nowego modelu wziął pod uwagę opinie klientów firmy z całego świata.

Podczas gdy samolot wygląda bardzo podobnie do klasycznego Bristella, w rzeczywistości nowy projekt różni się znacznie bardziej. Kadłub jest dłuższy, a usterzenie ogonowe większe, z aluminiowym sterem kierunku; klapy i statecznik charakteryzują się większą powierzchnią; podwozie główne zostało całkowicie zmodyfikowane, dostosowane do większych obciążeń niż w poprzednich modelach Bristella; poprawiono również charakterystykę pilotażową samolotu.

Maksymalna masa startowa samolotu wynosi 750 kg, a jego masa własna wynosi 435 kg, co daje ładowność użyteczną 315 kg. Producent zapewnia, że ze zbiornikami paliwa o łącznej pojemności 120 litrów model B23 świetnie sprawdzi się na długich przelotach. Płatowiec został zaprojektowany z myślą o długim okresie użytkowania, posiada solidną konstrukcję, dzięki czemu może sprostać wymaganiom lotów szkoleniowych.

Podstawowe wyposażenie obejmuje sterowane koło przednie i spadochronowy system ratowniczy. B23 standardowo posiada wyposażenie do lotów nocnych VFR. Do końca roku producent planuje również rozszerzenie certyfikatu o loty IFR.

Zakończenie procesu certyfikacji planowane jest do końca marca 2020. Istnieje już możliwość zarezerwowania slotu produkcyjnego.

SKRÓT DANYCH TECHNICZNYCH


Napęd:
- Silnik ROTAX 912 S3 (100HP)
- Przestawne w locie śmigło MTV-34-1-A/175-200

Wyposażenie:
- Spadochronowy system ratunkowy BRS
- 2 x szklany kokpit Garmin G3X (460; 10’)
- Radiostacja Garmin GNC 255A NAV/COM (VOR/ILS)
- Transponder Garmin GTX 345R (ADS-B, Mode-S, WAAS GPS)
- Autopilot Garmin
- Podgrzewana rurka Pitota ze wskaźnikiem krytycznego kąta natarcia
- ELT KANAD

Wymiary i osiągi:
- Rozpiętość skrzydeł - 9,13 m
- Szerokość kabiny     - 1,3 m
- Długość samolotu - 6,45 m
- Wysokość samolotu -2,28 m
- Prędkość przeciągnięcia bez klap VS1 - 48 KTS
- Prędkość przeciągnięcia z klapami VSO - 41 KTS
- Maksymalna prędkość w locie poziomym VH - 117 KTS
- Prędkość nieprzekraczalna VNE - 156 KTS

Źródło: skydream.pl
comments powered by Disqus