Przejdź do treści
 Nowy Bristell B23, fot. Skydream
Źródło artykułu

Nowy Bristell B23

Bristell, czeski producent samolotów UL, który wyprodukował ponad 500 samolotów LSA na całym świecie, wprowadza na rynek nowy model - B23. Samolot B23 został zaprojektowany według wymagań przepisów EASA CS23 / U.S. FAR23. Producent w procesie projektowania nowego modelu wziął pod uwagę opinie klientów firmy z całego świata.

Podczas gdy samolot wygląda bardzo podobnie do klasycznego Bristella, w rzeczywistości nowy projekt różni się znacznie bardziej. Kadłub jest dłuższy, a usterzenie ogonowe większe, z aluminiowym sterem kierunku; klapy i statecznik charakteryzują się większą powierzchnią; podwozie główne zostało całkowicie zmodyfikowane, dostosowane do większych obciążeń niż w poprzednich modelach Bristella; poprawiono również charakterystykę pilotażową samolotu.

Maksymalna masa startowa samolotu wynosi 750 kg, a jego masa własna wynosi 435 kg, co daje ładowność użyteczną 315 kg. Producent zapewnia, że ze zbiornikami paliwa o łącznej pojemności 120 litrów model B23 świetnie sprawdzi się na długich przelotach. Płatowiec został zaprojektowany z myślą o długim okresie użytkowania, posiada solidną konstrukcję, dzięki czemu może sprostać wymaganiom lotów szkoleniowych.

Podstawowe wyposażenie obejmuje sterowane koło przednie i spadochronowy system ratowniczy. B23 standardowo posiada wyposażenie do lotów nocnych VFR. Do końca roku producent planuje również rozszerzenie certyfikatu o loty IFR.

Zakończenie procesu certyfikacji planowane jest do końca marca 2020. Istnieje już możliwość zarezerwowania slotu produkcyjnego.

SKRÓT DANYCH TECHNICZNYCH


Napęd:
- Silnik ROTAX 912 S3 (100HP)
- Przestawne w locie śmigło MTV-34-1-A/175-200

Wyposażenie:
- Spadochronowy system ratunkowy BRS
- 2 x szklany kokpit Garmin G3X (460; 10’)
- Radiostacja Garmin GNC 255A NAV/COM (VOR/ILS)
- Transponder Garmin GTX 345R (ADS-B, Mode-S, WAAS GPS)
- Autopilot Garmin
- Podgrzewana rurka Pitota ze wskaźnikiem krytycznego kąta natarcia
- ELT KANAD

Wymiary i osiągi:
- Rozpiętość skrzydeł - 9,13 m
- Szerokość kabiny     - 1,3 m
- Długość samolotu - 6,45 m
- Wysokość samolotu -2,28 m
- Prędkość przeciągnięcia bez klap VS1 - 48 KTS
- Prędkość przeciągnięcia z klapami VSO - 41 KTS
- Maksymalna prędkość w locie poziomym VH - 117 KTS
- Prędkość nieprzekraczalna VNE - 156 KTS

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony