Litwa: Chińska firma wykluczona z lotnisk ze względu na bezpieczeństwo narodowe

Port Lotniczy Kowno - obsługa samolotu na płycie - wieża w tle (fot. Lithuanian Airports)

Państwowa firma z Chin, produkująca sprzęt do skanowania bagaży na lotniskach w celu kontroli bezpieczeństwa, zdaniem rządu Litwy powinna być wykluczona z możliwości dostarczania sprzętu trzem międzynarodowym portom lotniczym na terenie kraju ze względu na wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa narodowego, informuje AP. Wykluczona firma z siedzibą w Pekinie posiada oddział w Polsce, będący bramą do Europy.

Firma Nuctech z siedzibą w Pekinie, wygrała w ubiegłym roku przetarg na dostarczenie oraz instalację sprzętu do prześwietlania bagaży w międzynarodowych portach lotniczych w Wilnie, Kownie oraz Połądze, przypomniała Rasa Jakilaitiene, rzeczniczka rządu Litwy. Umowa pomiędzy producentem i lotniskami nie została jeszcze podpisana i wszystko wskazuje na to, że nie będzie podpisana.

Zawartość naszych bagaży znana w Pekinie?

W ubiegłym tygodniu powołany przez parlament panel ekspertów negatywnie zaopiniował plany dopuszczenia do instalacji sprzętu Nuctech służącego do skanowania bagaży i przesyłek cargo, uznając, iż nie spełnia on kryteriów bezpieczeństwa narodowego. Eksperci wskazują, że chiński sprzęt może zbierać dane dotyczące pasażerów oraz ich bagaży, które, zgodnie z chińskim prawem z 2017 r., zobowiązującym firmy do gromadzenia informacji na potrzeby wywiadu, mogą być udostępniane służbom bezpieczeństwa oraz wywiadowi Chińskiej Republiki Ludowej. Decyzja rządu o wykluczeniu firmy Nuctech w oparciu o rekomendację panelu ekspertów zdaniem AP jest wyłącznie formalnością.

To pokazuje, że Litwa zdecydowała, iż nie będzie należała do sfery technologicznej stworzonej i kontrolowanej przez Chiny. Inwestycje i zakupy w strategicznych sektorach muszą spełniać transatlantyckie kryteria bezpieczeństwa – powiedział Laurynas Kasciunas, przewodniczący Parlamentarnej Komisji Bezpieczeństwa Narodowego i Obronności Litwy w rozmowie z Baltic News Service.

Cały artykuł czytaj na stronie www.rynek-lotniczy.pl

Źródło: rynek-lotniczy.pl
comments powered by Disqus