Laser zestrzeliwujący drony? To już możliwe

Wing Loong II w locie (fot. kadr z filmu na youtube.com)

W Libii po raz pierwszy w historii miało dojść do zestrzelenia w warunkach bojowych bezzałogowego statku powietrznego przy użyciu lasera. Informację podał serwis amerykański serwis Army Recognition. Gdyby to była prawda, to może to też oznaczać nowe możliwości do walki z dronami dla lotnictwa cywilnego.

Wedle medialnych doniesień, 3 sierpnia w Libii siły podległe rządowi w Trypolisie zestrzeliły bezzałogowiec chińskiej produkcji Wing Loong II. Maszyna należała do finansowanej i zaopatrywanej przez Zjednoczone Emiraty Arabskie strony konfliktu ciągnącego się od śmierci Muammara Kadafiego w 2011 roku.

Według Army Recognition dron bojowy został zestrzelony przy pomocy tureckiego lasera bojowego, zamontowanego na opancerzonym pojeździe terenowym. Laser wyposażony był w turecki system naprowadzania optoelektronicznego.

System pozwala precyzyjnie zidentyfikować cel i wybrać jego wrażliwy punkt, a następnie utrzymywać promień lasera w wybranym miejscu aż do całkowitego zniszczenia celu – twierdzi autor tekstu zamieszczonego na portalu. Podkreślił również, że wykorzystana w Libii broń nie jest już eksperymentalną technologią, lecz w pełni funkcjonalnym systemem bojowym wykorzystanym przeciw zaawansowanemu technologicznie celowi wojskowemu.

Cały artykuł czytaj na stronie www.rynek-lotniczy.pl

Źródło: rynek-lotniczy.pl
comments powered by Disqus