Rekord Polski 100-WAY 2015 ustanowiony!

Rekord Polski 100-WAY 2015 ustanowiony (fot. rekord2015.pl)

13 sierpnia 2015 r., w czeskiej miejscowości Klatovy, został ustanowiony Rekord Polski 100 WAY!

Bicie rekordu spadochroniarze rozpoczęli 11 sierpnia.

Od godziny 10.30 rozpoczął się oficjalnie Play Rekord Polski 100-WAY. Dariusz „Dafi” Filipowski i Jarosław „Widget” Szot ze Skydive.pl uroczyście powitali wszystkich uczestników rekordu, skoczków, podziękowali sponsorom za wsparcie oraz sędziom za pomoc w pracy nad realizacją rekordów. Przedstawiona została agenda na kolejne dni, skoczkowie otrzymali książeczki ze wszystkimi informacjami dotyczącymi formacji i zasad bezpieczeństwa.

Następnie Maciej „Mahoo” Machowicz poprowadził szkolenie dotyczące zasad bezpieczeństwa, ze szczególnym  uwzględnieniem sposobu  rozejścia grup „trakujących” od formacji, kolejności i zasad lądowania oraz bezpiecznego powrotu do strefy układania czasz.
(fot. rekord2015.pl)

Od godziny 11.30 skoczkowie ćwiczyli formację na ziemi a o godzinie 13.00 pierwszy wylot 4 sky-vanów i Cessny GrandCaravan wystartował.


(fot. rekord2015.pl)

Po pierwszym skoku, w którym nie było gripów, za wyjątkiem zipperów blisko bazy, wszyscy skoczkowie obejrzeli nagranie a kapitanowie sektorów dokładnie omówili skok w swoich grupach. Dokonano kilku zmian w formacji  i o godz. 16tej poszedł w górę drugi wylot ze 102-ma skoczkami na pokładach 4 sky-vanów i domykającej szyk samolotów Cessny GrandCaravan.

O godzinie 19.00 poleciał 3 wylot ze skoczkami na pokładzie 5 samolotów, które tym razem osiągnęły wysokość ponad 5000 m. Kapitanowie obejrzeli  nagrania, po czym odbył się ostatni tego dnia briefing  dla skoczków i ustalenie planu dnia na  środę.

12 sierpnia

Pierwszy wylot odbył się już o godzinie 8 rano. Pięć samolotów ze skoczkami na pokładzie wzniosło się na wysokość 5,400 m. Po oddanej próbie kapitanowie sektorów oraz load-organizerzy, którzy są najważniejszymi osobami w rekordzie odpowiedzialnymi za analizę każdego skoku, dokonali grupowego briefingu. To oni – dla powodzenia całego Rekordu – muszą podejmować najtrudniejsze decyzje o wymianie zawodników i zastępowaniu ich osobami z Alpha Team – najlepszymi zawodnikami, których umiejętności pozwalają w dowolnej chwili i pozycji dołączyć do formacji.


(fot. rekord2015.pl)

Po omówieniu skoku dokonano więc zmian w składzie i niektórych pozycjach a wylot nr 2 został zaplanowany na godzinę 11.15.

Po zmianach wprowadzonych po pierwszym skoku, film z drugiego skoku ukazał wszystkim  podczas briefingu cztery niemal w pełni zbudowane gałązki formacji rekordowej. Ponownie load-organizerzy oraz kapitanowie sektorów po przeanalizowaniu  skoku dokonali dwóch zmian w składzie formacji i wylot nr 3 został zaplanowany na godzinę 14.15. Pułap wysokości dla samolotów pozostawał bez zmian – 5 400 m.


(fot. rekord2015.pl)

Ostatecznie w drugim dniu prób utworzenia formacji 100-WAY i pobicia nowego Rekordu Polski wykonano 4 skoki. W każdym ze skoków były modyfikacje dotyczące składu oraz ułożenia skoczków w formacji rekordowej. Do tej pory w sumie wykonano 7 prób.

Ostatni, czwarty skok, wykonany o godz. 16.30 – jak pokazały nagrania z kamer video i zdjęć kamerzystów – był najlepszy, zabrakło tylko 11 chwytów, aby formacja w pełni się złożyła. Do sukcesu zabrakło naprawdę niewiele!


(fot. rekord2015.pl)

Load-organizerzy oraz kapitanowie sektorów po przeanalizowaniu  skoku dokonali jeszcze kilku zmian w układzie formacji i w czwartek pierwszy skok, czyli w sumie 8 próba pobicia rekordu, została zaplanowana na godzinę 8 rano.

13 sierpnia

Ostatni dzień zmagań! Zgodnie z planem pierwszy wylot (8 próba) z SETKĄ skoczków na pokładzie wystartował o godz. 8 rano. Tym razem samoloty miały wejść na wyższy pułap – 5.800 ale ze względu na ruch w powietrzu skoczkowie wyskoczyli z wysokości 5.200.

Kapitanowie oceniali skok a skoczkowie czekali na briefing, informacje o zmianach i planie na kolejny skok.

Wylot nr 2 (9 próba) z SETKĄ skoczków na pokładzie zaplanowany został na godz. 11.30

100 skoczków spadochronowych ustanowiło nowy Rekord Polski!

13 sierpnia po godzinie 12-tej został ustanowiony nowy Rekord Polski w dyscyplinie BIG-WAY czyli budowaniu wielkich powietrznych formacji. Po 9 próbach stu polskich spadochroniarzy utworzyło podniebną figurę w narodowych, biało-czerwonych barwach. Polska jest ósmym krajem na świecie, który dołączył do elitarnego „Klubu 100-WAY”.

Brawo! Tak tworzymy historię!

Gratulacje!


Czytaj również:
Już jest nowy Rekord Polski Kobiet 34 WAY!

Źródło: rekord2015.pl
comments powered by Disqus