Przejdź do treści
Krzysztof Wypych (fot. Aeroklub Częstochowski)
Źródło artykułu

Wspomnienie o śp. Krzysztofie Wypych

Aeroklub Częstochowski przekazał smutną wiadomość. W dniu 24.06.2022 r. przeżywszy 59 lat zmarł Krzysztof Wypych – skoczek spadochronowy, reprezentant Kadry Narodowej Wojska Polskiego.

Krzysztof Wypych karierę rozpoczął w Aeroklubie Częstochowskim w 1980 r. gdzie wykonał ok. 500 skoków, w 1984 r. został powołany do zasadniczej służby wojskowej. Po odbyciu TZ Unitarki trafił do WKS Śląsk sekcja spadochronowa. W 1986 r. po odbyciu kursu instruktorskiego WPD w Krakowie został żołnierzem zawodowym WKS Śląsk Wrocław, reprezentując ten klub na zawodach krajowych i międzynarodowych.

Był członkiem Kadry Narodowej i Wojska Polskiego. W 1986 r. zdobył tytuł mistrza Polski juniorów w celności lądowania.

W 1987 r. uzyskał swój pierwszy tytuł mistrza wojska z drużyną WKS Śląsk. 16.10.1991 r. w Oleśnicy wykonał skok przyczyniając się do ustanowienia rekordu G-2-c-2. Największa formacja w wolnym spadaniu, Rekord Ogólny – Dzień 20 osób.

W 1991 r. i 1992 r. osiągnął mistrza drużynowego w skokach na celność lądowania.

W 1995 r. pełnił służbę w OSSWR Oleśnica.

W czerwcu 1990 r. został współzałożycielem Związku Polskich Spadochroniarzy Odział Wrocław. W 1998r ukończył kurs AFF zostając jednym z pierwszych instruktorów w Polsce, którzy uzyskali takie kwalifikacje, nadane przez instruktora ze Stanów Zjednoczonych.

Po rozwiązaniu OSSWR Oleśnica w 2001r. został przeniesiony do Krakowa.

Jako instruktor służby wysokościowo-ratowniczej w związku z pracą uczestniczył w Krakowie w zgrupowaniach Kadry Narodowej Wojska Polskiego. Wykonał ok. 6000 skoków. Po przejściu w stan spoczynku zamieszkał w Częstochowie, nadal utrzymywał kontakty z bracią spadochroniarzy.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony