Przejdź do treści
Ewakuacja śmigłowcem TOPR narciarza z trasy na Kasprowym Wierchu (fot. S. Styrczula)
Źródło artykułu

Weekendowe akcje ratowników TOPR z użyciem śmigłowca i drona

W trakcie ostatniego weekendu ratownicy TOPR udzielili pomocy 13 poszkodowanym osobom.

Do pierwszego zdarzenia doszło w piątek, kiedy do szpitala samochodami przewieziono turystów z urazami kończyn z Kalatówek, Wiktorówek oraz szlaku pieszego na Gubałówkę. W godzinach popołudniowych śmigłowcem przewieziono narciarza skiturowego z urazem nogi ze Świnickiej Kotlinki oraz dwójkę turystów z Kasprowego Wierchu.

W sobotę w Tatry wkroczył front z silnym wiatrem, a w wyższych partiach opadami śniegu. W warunkach tych, dwójka turystów w okolicy Chudej Turni zgubiła orientację w terenie i poprosiła ratowników o pomoc. Ratownicy już po zmroku bezpiecznie pomogli w zejściu turystom do Doliny Kościeliskiej.

Z kolei w niedzielę w Tatry wróciła dobra pogoda, co sprawiło że tłumy turystów oraz narciarzy wyruszyło w Tatry. Kilku z nich potrzebowało pomocy. Śmigłowcem do zakopiańskiego szpitala przetransportowano narciarzy z urazami kończyn z Doliny Pańszczycy oraz dwukrotnie z Kasprowego Wierchu.

Weekend zakończono w poniedziałek o godzinie 9 rano, kiedy to zakończyła się wyprawa po taterników na Kazalnicy Mięguszowieckiej. Wezwanie od taterników dotarło w niedzielę przed północą. Jeden z nich w wyniku odpadnięcia na Drodze Korosadowicza doznał urazu nogi i ogólnych potłuczeń.

Z Centrali TOPR do Morskiego Oka wyjechali ratownicy piloci UAV oraz ratownicy, którzy pieszo mieli dotrzeć do potrzebujących taterników. Dronami udało im się dostarczyć sprzęt potrzebny do przetrwania, do momentu dotarcia ratowników. W godzinach porannych wykorzystując chwilową poprawę pogody, ratownicy przy pomocy śmigłowca ewakuowali taterników do zakopiańskiego szpitala.

Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego apelują o rozważne planowanie górskich wycieczek. Przed wyruszeniem w Tatry proszą o zapoznanie się z warunkami do uprawiania turystyki oraz prognozami pogody.
Warunki: tpn.pl/zwiedzaj
Komunikat lawinowy: lawiny.topr.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony