W Wielkiej Brytanii powstanie cyfrowa wieża kontroli lotów

 Port lotniczy Londyn-City (fot. Ercan Karakaş/GFDL/Wikimedia Commons)

London City Airport jako pierwsze lotnisko w Wielkiej Brytanii uruchomi cyfrową wieżę kontroli lotów. Wirtualna wieża będzie oddalona od lotniska o 80 mil – obraz z kamer umieszczonych na lotnisku zostanie wyświetlony w wysokiej rozdzielczości na panoramicznym ekranie i pozwoli na monitorowanie pracy lotniska z jeszcze większą dokładnością.

Pierwszą cyfrową wieżę kontroli lotów w Wielkiej Brytanii uruchomi London City Airport. Kontrolerzy, którzy do tej pory nadzorowali starty i lądowania na lotnisku gołym okiem, przez okna „analogowej” wieży, przeprowadzą się do wieży wirtualnej, oddalonej od lotniska o 80 mil, zlokalizowanej w hrabstwie Hampshire. Dotychczasowa wieża zostanie wycofana z użytku w 2019 roku – od tego momentu kontrolerzy będą opierać się na obrazie przesyłanym na żywo z kamer wysokiej rozdzielczości.

Dyrektor londyńskiego lotniska, Declan Collier, twierdzi, że system jest zabezpieczony przed cyberatakami. Kontrolerzy będą dysponować obrazem obejmującym 360 stopni, bardziej szczegółowym niż ten dostępny gołym okiem (nawet przy użyciu lornetki).

Cały artykuł można przeczytać na stronie www.rynekinfrastruktury.pl

Źródło: rynekinfrastruktury.pl
comments powered by Disqus