Przejdź do treści
AW149 dla Lotnictwa Wojsk Lądowych (fot. Agencja Uzbrojenia)
Źródło artykułu

Umowa na dostawę wielozadaniowych śmigłowców typu AW149 dla Lotnictwa Wojsk Lądowych podpisana

1 lipca br., na terenie zakładów lotniczych w Świdniku, z udziałem Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Obrony Narodowej Pana Mariusza Błaszczaka, została podpisana umowa na dostawę wielozadaniowych śmigłowców wsparcia typu AW 149 dla Lotnictwa Wojsk Lądowych.

Stronami umowy są Skarb Państwa - Agencja Uzbrojenia oraz Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Świdnik” S.A.
 
Przedmiotem umowy jest dostawa 32 śmigłowców AW149 wraz z pakietami logistycznym i szkoleniowo-symulatorowym. W skład pakietu logistycznego wchodzi zapas części zamiennych i eksploatacyjnych oraz sprzęt na potrzeby obsługi naziemnej śmigłowców. Pakiet szkoleniowo-symulatorowy obejmuje kompleksowe szkolenie pilotów i personelu technicznego oraz dostawę zestawu zaawansowanych symulatorów i wyposażenia szkoleniowego.
 
Wartość kontraktu wynosi 8,25 mld złotych brutto, a dostawy zostaną zrealizowane w latach 2023-2029.

AW149 dla Lotnictwa Wojsk Lądowych (fot. Agencja Uzbrojenia)

AW149 dla Lotnictwa Wojsk Lądowych (fot. Agencja Uzbrojenia)

Nowe śmigłowce realizować będą misje zarówno transportu żołnierzy jak i wsparcia pododdziałów z powietrza. Wyposażenie śmigłowców umożliwi również zastosowanie ich do prowadzenia operacji ewakuacji, poszukiwania i ratownictwa w warunkach bojowych oraz transportu towarów i zaopatrzenia.
 
Śmigłowiec AW149 to wielozadaniowy śmigłowiec wojskowy zdolny do realizacji lotów VFR/IFR (Visual Flight Rules/Instrumental Fligth Rules) w dzień i w nocy oraz w warunkach NVC (Night Vision Conditions). Maksymalna masa startowa wynosi 8300 kg z możliwością zwiększenia do 8600 kg. Prędkość maksymalna śmigłowca wynosi 313 km/h a przelotowa 287 km/h. Załogę stanowią 2 osoby, niemniej podstawowe zadania mogą zostać zrealizowane przez jednego pilota. Maksymalny zasięg to 958 km, a maksymalna długotrwałość lotu wynosi 4 godz. i 55 minut. AW149 może zabrać na pokład 19 pasażerów.
 
Zamówione śmigłowce, w konfiguracji odpowiadającej potrzebom Sił Zbrojnych RP, zostaną wyposażone m.in. w systemy obserwacyjne, uzbrojenie strzeleckie, kierowane i niekierowane pociski rakietowe oraz systemy samoobrony. Uzbrojenie, w zależności od wariantu wykorzystania śmigłowca, może być instalowania w kabinie lub na punktach podwieszeń śmigłowca.

(film: Leonardo Company)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony