Przejdź do treści
Pamiątkowe zdjęcie w Dęblinie
Źródło artykułu

Uczestnicy VI Światowego Zjazdu Lotników Polskich z wizytą w Dęblinie

25 sierpnia, uczestnicy VI Światowego Zjazdu Polskich Lotników udali się do Dęblina, gdzie złożyli wizytę w 41 Bazie Lotnictwa Szkolnego i Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych, a także zwiedzili Muzeum Sił Powietrznych.

„Cieszymy się, że tu jesteśmy. Odmłodnieliśmy o 10 lat”, takie entuzjastyczne opinie wygłaszali uczestnicy VI Światowego Zjazdu Lotników Polskich podczas pierwszego dnia spotkania, w trakcie wizyty w Dęblinie. „Na początku marudziliśmy, że przez zjazd nie pojedziemy na weekend do domu. Ale teraz nie żałujemy, że kazano nam zostać i zająć się kombatantami. Dzięki temu obcujemy z żywą historią. Poznaliśmy ludzi, o których losach mogliśmy czytać w książkach”, zachwycali się podchorążowie Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych, pomagając poruszać się na wózkach ponad 90-letnim kombatantom lub prowadząc niektórych z nich pod rękę.

Podczas wizyty w garnizonie Dęblin zjazdowicze z delegacją Dowództwa Sił Powietrznych złożyli kwiaty pod Pomnikiem Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt, zwiedzieli Muzeum Sił Powietrznych, hangar ze ekspozycją samolotów i śmigłowców Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego, laboratoria i symulatory WSOSP. W 41 Bazie Lotnictwa Szkolnego, obok domku pilota, spotkali się z pilotami z Mińska Mazowieckiego, którzy przylecieli pokazać weteranom swoje myśliwce. Na tle tych maszyn uczestnicy zjazdu pozowali do „rodzinnego zdjęcia”.

 Kapitan Grzegorz Czubski i porucznik Bartosz Kida zrobili nie lada niespodziankę synom naszych asów lotniczych z czasu II wojny światowej – uczestniczącym w zjeździe Witoldowi Urbanowiczowi jr i Matthew Ferićowi. Do Dęblina z 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego przylecieli myśliwcami MG-29, na statecznikach których wymalowane są sylwetki Urbanowicza i Ferićia seniorów. W lukach samolotów współcześni myśliwcy przywieźli potomkom podpułkownika Witolda Urbanowicza i porucznika Mirosława Fericia piękne metalowe modele samolotów MiG-29 w barwach 1 eskadry lotnictwa myśliwskiego.



Wśród zjazdowiczów są między innymi:

Franciszek KORNICKI (rocznik 1916), walczył w 317 Dywizjonie Myśliwskim „Wileński”, a od 12 lutego 1943 r. był dowódcą 308 Dywizjonu Myśliwskiego „Krakowski”. Mając 26 lat był wówczas najmłodszym dowódcą dywizjonu w Polskich Siłach Powietrznych. Natomiast od 28 kwietna 1943 roku dowodził 317 Dywizjonem Myśliwskim. Odznaczony za męstwo wojennym Orderem Virtuti Militari. Po wojnie pozostał w Anglii, pracował w RAF, a społecznie działał w Stowarzyszeniu Lotników Polskich w Wlk. Brytanii. Obecnie jedyny z żyjących dowódców dywizjonów PSP. Jest podpułkownikiem.

Marceli OSTROWSKI (rocznik 1920). Pochodzi ze znamienitego rodu szlacheckiego, który wsławił się uchronieniem skarbu Korony Polskiej po drugim rozbiorze Polski (jego przodek był wówczas ministrem skarbu Korony). Strzelec pokładowy, latał w 301 dywizjonie bombowym „Ziemi Pomorskiej”. Odznaczony za męstwo wojennym Orderem Virtuti Militari. Po wojnie zamieszkał w Kanadzie. Działa w Stowarzyszeniu Lotników Polskich w Toronto. Jego wspomnienia zostały opisane w książce „Wyżej niż piniory”.

Adam OSTROWSKI (rocznik 1919) porucznik pilot, latał między innymi w 317 dywizjonie myśliwskim „Wileńskim”. Po wojnie pozostał w Wielkiej Brytanii. Od 1990 r. Przewodniczący Zarządu koła Stowarzyszenia Lotników Polskich w Londynie. Aktualny stopień – major.

Tadeusz KARNKOWSKI (rocznik 1917), kapitan pilot, walczył w 316 dywizjonie myśliwskim.  Odznaczony za męstwo wojennym Orderem Virtuti Militari. Mieszka na stałe w USA.

Andrzej JEZIORSKI (rocznik 1922) Porucznik pilot 304 Dywizjonu Obrony Wybrzeża. Po wojnie pilot brytyjskich linii lotniczych. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Polonia Restituta. Od 1999 roku wiceprezes Stowarzyszenia Lotników Polskich w Wielkiej Brytanii, a od 2006 r. przewodniczący Fundacji SLP. Aktualny stopień – podpułkownik.

Stanisław JÓZEFIAK (rocznik 1919). W 1937 roku wstąpił do Szkoły Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich w Bydgoszczy, gdzie przeszedł przeszkolenie ogólnowojskowe i kurs dla strzelców-radiotelegrafistów pokładowych. We wrześniu 1939 roku ewakuowany do Rumunii, gdzie dwukrotnie uciekał z obozu internowanych. W 1941 roku w Wielkiej Brytanii otrzymał stopień sierżanta i został skierowany do 304 dywizjonu bombowego „Ziemi Śląskiej”. W maju 1941 roku w czasie lotu bojowego wyskoczył z płonącego samolotu, przy lądowaniu złamał nogę. Jego załoga zginęła. Po wyleczeniu kontynuował loty jako strzelec nad Francję, Niemcy i Atlantyk. W 1943 roku zgłosił się do szkolenia na samolotach Tiger Moth. W styczniu 1945 roku przeszedł przeszkolenie dla pilotów myśliwskich na Spitfire’ach. Poprzez służbę w jednostkach zapasowych trafił w czerwcu 1945 roku do 317 dywizjonu myśliwskiego „Wileński”ego, który stacjonował wówczas w Niemczech. Po demobilizacji osiadł w Derby. Za zasługi wojenne odznaczony został Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari oraz trzykrotnie Krzyżem Walecznych. W 1951 roku znalazł zatrudnienie jako pilot w amerykańskiej CIA. Aktualny stopień – major. Działał społecznie w Stowarzyszeniu Lotników Polskich. W czasie tegorocznych obchodów Święta Lotnictwa przekaże Muzeum Sił Powietrznych sztandar Koła SLP w Derby.

Tadeusz KRZYSTEK (rocznik 1919). Plutonowy, instruktor przyrządów samolotowych. Służył między innymi w 302 dywizjonie myśliwskim. Od 1975 roku do 1999 roku sekretarz generalny Stowarzyszenia Lotników Polskich w Wielkiej Brytanii. Autor monografii „Personel Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii w latach 1940-47”. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Polonia Restituta. W czasie tegorocznego Zjazdu lotników promuje uzupełnione wydanie swojego dzieła. Promocja książki obywa się w Dęblinie w Muzeum Sił Powietrznych (25 sierpnia) i w Warszawie w DSP (28 sierpnia).

Eugeniusz BORYSIUK (rocznik 1927), mechanik osprzętu samolotowego. Ukończył szkołę w Halton. Przewodniczący Komitetu Funduszu Społecznego SLP w Wielkiej Brytanii. Prezes Koła Małoletnich wychowanków w Helipolos.

Mieczysław PODGORSKI, pułkownik pilot, uczestnik wojny obronnej 1939 roku, żołnierz obsługi pociągu pancernego „Bartosz Głowacki”. Po wkroczeniu do Polski Armii Czerwonej, walcząc pod Lwowem 24 września 1939 roku dostał się do niewoli. Jako jeniec wojenny zesłany do łagru w rejonie rzeki Dźwiny. Tam pracował przy budowie linii kolejowej do Workuty. W 1941 roku przewieziony do łagru na południe Rosji  w obwodzie Pierm. W maju 1943 roku wstąpił do tworzonej w Sielcach nad Oką 1 Dywizji Piechoty im. T. Kościuszki. Początkowo otrzymał przydział do pułku czołgów, a po kilku miesiącach do tworzonego 1 pułku lotnictwa myśliwskiego „Warszawa”. Brał udział we wszystkich operacjach powietrznych tego pułku od września 1944 roku do maja 1945 roku z operacja berlińską włącznie. Wykonał 20 lotów bojowych.

Ppłk Artur Goławski
Rzecznik prasowy Dowództwa Sił Powietrznych

Zdjęcia: M.Borawski, M.Wojtowicz, J.Jabłoński

Program VI Światowego Zjazdu Lotników Polskich:

24. SIERPNIA – przyloty i przyjazdy uczestników do Warszawy

25. SIERPNIA:    rano - wyjazd do Dęblina
11.00 - złożenie wiązanki kwiatów przed Pomnikiem Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt
12.00  - zwiedzanie Muzeum SP oraz wybranych elementów bazy dydaktycznej WSOSP
14.30  - wyjazd do Warszawy
19.00 - uroczysta kolacja powitalna z Dowódcą SP

 26. SIERPNIA:    program turystyczny, czas do dyspozycji gości

 27. SIERPNIA: 
7.00 - złożenie kwiatów i zniczy przez delegację DSP i weteranów VI ŚZLP przed Obeliskiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w DSP
7.35 - złożenie kwiatów i zniczy przez delegację DSP i weteranów VI ŚZLP na Cmentarzu Powązkowskim na mogiłach:
generała Franciszka Gągora, generała pil. Andrzeja Błasika, gen. dyw. Kazimierza Gilarskiego, gen. bryg. Wojciecha Lubińskiego, ppłk. pil. Roberta Grzywny, ppor. Andrzeja Michalaka, Barbary Maciejczyk, Natalii Januszko, gen. bryg. pil. Jerzego Piłata, gen. bryg. pil. Stanisława Skalskiego, gen. bryg. pil. Tadeusza Sawicza, ppor. Stanisława Latwisa, Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury
12.00  - spotkanie z Prezydentem RP
18.30  - złożenie kwiatów przez delegację DSP i uczestników VI ŚZLP przy Pomniku Lotnika
19.00  - Apel Pamięci przed Pomnikiem Lotników Polskich Poległych w latach 1939-45, w tym:
19.10 – uroczyste przekazanie do Muzeum SP sztandaru Koła SLP w Derby
19.20 – uroczyste przekazanie repliki Sztandaru PSP dla Komitetu Pomnika Lotników Polskich w Anglii

28. SIERPNIA:  
9.30 - Msza Święta w intencji Lotników Polskich w Katedrze Polowej WP
10.37 - odsłonięcie tablicy upamiętniającej płk. pil. Stanisława Skarżyńskiego
12.00 - Uroczysty Apel z okazji Święta Lotnictwa przed Pomnikiem Lotników Polskich Poległych w latach 1939 -1945, w tym:
12.02-12.06 – defilada lotnicza (Biało-Czerwone Iskry, 6 x Su-22, 6 x MiG-29, 6 x F-16) - alternatywny termin godz. 13.30
12.21 – przekazanie Sztandaru PSP do Muzeum SP w Dęblinie
12.40 – przekazanie Dowódcy SP repliki pucharu za zwycięstwo w Challenge’u lotniczym w 1932 roku
12.55 – wręczenie odznaczeń i wyróżnień państwowych i resortowych
13.17 – wręczenie wyróżnień „Błękitne Skrzydła”
14.10 – odsłonięcie w Dowództwie Sił Powietrznych tablicy pamiątkowej poświęconej autorom „Marsza Lotników” oraz nadanie Sali Konferencyjnej A imienia twórców „Marsza Lotników”
15.00 – spotkanie lotniczych pokoleń w ogrodach DSP

29. SIERPNIA - odloty (wyjazdy) gości według indywidualnego planu
 Uwaga: program może ulec zmianie.
 
W uroczystościach udział wezmą m.in:
generał Apoloniusz Czernow
generał Jerzy Gotowała
generał Roman Harmoza
generał Tadeusz Jemioło
generał Tytus Krawczyc
generał Tadeusz Kuziora
generał Jerzy Lewitowicz
generał Franciszek Macioła
generał Czesław Mikrut
generał Ryszard Olszewski
generał Henryk Pietrzak
generał Jerzy Rakowski
generał Edward Redwanz
generał Mieczysław Walentynowicz
generał Donald Józef Kutyna

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony