System A-CDM wdrożony operacyjnie na Lotnisku Chopina

Płyta lotniska Chopina, for. lotnisko-chopina.pl

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej poinformowała, że na Lotnisku Chopina w Warszawie został wdrożony operacyjnie system A-CDM.

Port Lotniczy im. Fryderyka Chopina, jako pierwszy w Polsce, dołączył tym samym do grona 30. lotnisk europejskich, wykorzystujących Airport - Collaborative Decision Making w procesie obsługi ruchu lotniczego. Sercem systemu po stronie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej jest stworzony przez PAŻP program Terminus.

A-CDM znacząco wpływa na poprawę płynności ruchu lotniczego oraz pozwala lepiej wykorzystać zasoby wszystkich partnerów zaangażowanych w proces – zarówno po stronie służb żeglugi powietrznej, jak i służb lotniskowych. Dzięki wymianie danych z Eurocontrol ruch na europejskim niebie jest lepiej zaplanowany, co przekłada się na poprawę punktualności i spadek opóźnień.

System pozwala na przewidywanie kolejności wydarzeń oraz sprawne i uporządkowane zarządzanie ruchem samolotów i śmigłowców na płytach postojowych, drogach kołowania i pasach startowych lotniska.

Zapraszamy do obejrzenia animacji prezentującej system A-CDM oraz program Terminus.

Źródło: Polska Agencja Żeglugi Powietrznej
comments powered by Disqus