Świętowali sto lat lotnictwa polskiego w Grudziądzu

Obchody stu lat lotnictwa polskiego w Grudziądzu (fot. BA/grudziadz.pl)

W niedzielę w grudziądzkim Teatrze uczczono Stulecie Polskiego Lotnictwa w Grudziądzu. Uroczystość odbyła się dzięki nowemu projektowi Urzędu Miejskiego – „Inicjatywa Lokalna”. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa dotycząca Polskiego Lotnictwa Wojskowego, która od 14 marca będzie dostępna dla mieszkańców w Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi.

1 marca w Centrum Kultury Teatr odbyła się uroczysta Gala z okazji Stulecia Polskiego Lotnictwa w Grudziądzu, która odbyła się z inicjatywy Fundacji Lotniczy Grudziądz oraz Prezydenta Grudziądza Macieja Glamowskiego. W wydarzeniu udział wzięli m.in. Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Józef Ramlau, Dyrektor Muzeum Sił Powietrznych z Dęblina Paweł Pawłowski, Prezes Aeroklubu Polskiego Jerzy Makula oraz Kierownik Akademickiego Ośrodka Szkolenia Lotniczego płk Grzegorz Weltrowski. Honorowym gościem uroczystości był gen. Mirosław Hermaszewski, który dotychczas jako pierwszy i jedyny Polak odbył lot w kosmos.

Na tej sali siedzi dzisiaj wiele osób, których życie jest konsekwentnym realizowaniem marzenia o lataniu i które swój pierwszy krok w chmurach stawiały właśnie nad Grudziądzem. Nad naszym miastem szkolił się m.in. obecny tutaj wyjątkowy gość, który – jak dotąd – jest jedynym Polakiem wyniesionym w Kosmos. Latali tutaj najlepsi piloci szybowcowi. Jeszcze wcześniej, w dwudziestoleciu międzywojennym, umiejętności pilotażu zdobywali ci, którzy w czasie II wojny światowej dowiedli zarówno swojego kunsztu, jak również bohaterstwa w walkach powietrznych, zyskując tym ogromny szacunek całego lotniczego świata  – mówił Prezydent Maciej Glamowski.

Grudziądz ma ogromne tradycje lotnicze. W mieście znajdowała się Wyższa Szkoła Pilotów, która powstała z końcem 1920 roku. Jako lokalizację wybrano Grudziądz, ponieważ istniała tu dobrze zachowana infrastruktura po armii cesarstwa niemieckiego. W latach późniejszych, na bazie tej szkoły, powstała słynna Szkoła Orląt w Dęblinie. Z kolei w Grudziądzu utworzono Lotniczą Szkołę Strzelania i Bombardowania. Po II Wojnie Światowej Grudziądz stał się jednym z ważniejszych w Polsce ośrodków szkoleniowych wyczynowego pilotażu szybowcowego.

Działalność Fundacji Lotniczy Grudziądz ma na celu pielęgnowanie tradycji grudziądzkiego lotnictwa. Organizacja współpracuje z Aeroklubem Nadwiślańskim. Podczas Gali zaprezentowano publikację z okazji 100-rocznicy grudziądzkiego lotnictwa.

W styczniu 2020 roku minęło 100 lat od czasu wykonania pierwszego lotu polskiego pilota nad Grudziądzem. Z tej okazji oddajemy w ręce Czytelników tę wyjątkową publikację. Jest to rodzaj kroniki utworzonej ze zdjęć pokazujących historię lotnictwa związanego z Grudziądzem. Opublikowane materiały stanowiące zaledwie wycinek zbiorów staraliśmy się ułożyć chronologicznie. Dodaliśmy także zwięzłe informacje na temat zasadniczych wydarzeń układających się w zapis historii tutejszego lotnictwa – mówił Wiceprezydent Szymon Gurbin.

Historia lotnictwa jest bardzo bogata między innymi dzięki ludziom, którzy aktywnie angażowali się w jego działalność. W niedzielę wręczono po raz pierwszy szczególną odznakę – Grudziądzkie Skrzydła. To wyróżnienie przyznawane z inicjatywy Fundacji Lotniczy Grudziądz wręczane za szczególne zasługi dla rozwoju lotnictwa Ziemi Grudziądzkiej. Otrzymały je osobowości oraz firmy, które przyczyniły się do rozwoju sił powietrznych w naszym mieście, tj.: Dariusz Sonnenfeld, Mirosław Garbacz, Krzysztof Strzyżewski, Grzegorz Lewandowski, Jacek Korbik, Hanna Pieścińska, Marek Karwan, Jerzy Kowalski, Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 S.A. w Bydgoszczy, Wojskowe Zakłady Uzbrojenia, Aeroklub Polski, Łucja Kaczorek, Wiesław Poliński, Wojciech Skaba, Maryla Rzeszut, Generał Mirosław Hermaszewski, Bernard Markuszewski, Edward Chodkiewicz oraz Henryk Kucharski. W skład kapituły wchodzili: Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski, Prezes Obywatelskiego Grudziądza Beata Kulpińska-Gurbin, Prezes Aeroklubu Nadwiślańskiego Hanna Gołuńska oraz Prezes Fundacji Lotniczy Grudziądz Zbigniew Kościński

Podczas Gali wyróżniono także generała Mirosława Hermaszewskiego oraz kapitana Andrzeja Ogonowskiego wręczając im Honorowe Członkostwo Aeroklubu Nadwiślańskiego.

Uroczystość uświetniły występy grudziądzkich artystów: Chóru kameralnego „The G Singers” pod okiem Aleksandry Drozdeckiej, Chóru mieszanego „Tibi Mariae” pod dyrekcją Małgorzaty Gołuńskiej-Michny oraz Grupy Vacat.

Źródło: UM Grudziądz
comments powered by Disqus