Sprawdź gdzie zobaczysz Zespół Akrobacyjny "ORLIK" sezonie 2019

Zespół Akrobacyjny "ORLIK" (fot. Zespół Akrobacyjny "ORLIK")

Już niebawem zacznie się sezon pokazów lotniczych. Zespół Akrobacyjny "ORLIK" opublikował wstępny terminarz pokazów, w których weźmie udział w tym sezonie. Rok 2019 zapowiada się naprawdę pracowicie i interesująco!

Zespół Akrobacyjny "ORLIK" będzie można oglądać 19 razy, od 30 kwietnia do 22 września, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami.

Pilotaż zespołowy jest jednym z najtrudniejszych zadań lotniczych i wymaga od pilotów mistrzowskiego opanowania techniki pilotowania oraz dużej odporności psychicznej. Spowodowane jest to dużą ilością samolotów wykonujących zsynchronizowane układy figur akrobacji lotniczej, znajdujących się w małych odległościach względem siebie oraz na małej wysokości. Zadania takie mogą wykonywać jedynie piloci gruntownie do tego przygotowani, mający do siebie pełne zaufanie. Dlatego piloci Zespołu Akrobacyjnego "ORLIK" już trenują, bo za pięć dni zaprezentują się w Radomiu podczas Święta 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego.

Kalendarium pokazów na sezon 2019:

Skład Zespołu Akrobacyjnego „ORLIK”:
✈    Lider – mjr. pil. Dariusz Stachurski
✈    Solista – kpt. pil. Michał Anielak
✈    por. pil. Krzysztof Łysakowski
✈    kpt. pil. Robert Paciorek
✈    kpt. pil. Krzysztof Kidacki
✈    kpt. pil. Bartosz Niegrzybowski
✈    por. pil. Sebastian Rajchel
✈    por. pil. Tomasz Litwinek

Pozostali piloci Zespołu:
✈  Pilot szkolony – por. pil. Jakub Krych
✈  Pilot szkolony – kpt. pil. Ariel Adamski
✈  Instruktor pilot/pilot zapasowy – ppłk pil. Zbigniew Kosterna
✈  Instruktor pilot/pilot zapasowy – mjr pil. Dariusz Stańczyk

Zespół Akrobacyjny "ORLIK" powstał na mocy rozkazu komendanta WSOSP w Dęblinie z dn. 1.01.1998r. W marcu tegoż roku piloci rozpoczęli treningi by już 15.04.1998r. osiągnąć gotowość do pokazów. Debiut zespołu przypadł na dni 22-27.07.1998r., w których to odbywały się najbardziej prestiżowe pokazy lotnicze International Air Tattoo – w Fairford w Anglii. Radomscy piloci zaprezentowali się tam udanie a ich pokaz został ciepło przyjęty przez publiczność. Podczas Air Show '98 w Dęblinie oprócz pokazu pilotażu piloci radomskiej jednostki (z okazji rocznicy 80-lecia lotnictwa) zaprezentowali nietypowe ugrupowanie, złożone z 21 samolotów, symbolizujące właśnie liczbę 80. Sam pokaz "Orlika" został wysoko oceniony dzięki uatrakcyjnieniu programu poprzez wprowadzenie nowych elementów, m.in. "mijanki jordańskiej".

Nazwa zespołu wzięła się, podobnie jak to miało miejsce w przypadku "Iskier", od samolotu użytkowanego w jednostce, a którym jest PZL-130 Orlik. Od roku 2000, od momentu przeniesienia zespołu "Iskry" do Dęblina, zespół "Orlik" jest kontynuatorem radomskich tradycji akrobacyjnych i stał się wizytówką 2 Ośrodka Szkolenia Podstawowego w Radomiu.

Na pierwszy tegoroczny pokaz Zespołu Akrobacyjnego "Orlik" nie trzeba będzie długo czekać. Już za 5 dni fani lotnictwa będa mogli podziwiać akrobacje "Orlika" w Radomiu podczas Święta 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego. A tymczasem zobaczmy jak Zespół prezentował się w ubiegłym roku:

Źródło: Zespół Akrobacyjny ORLIK
comments powered by Disqus