Przejdź do treści
Spotkanie z autorem książki "Zaginione eksponaty niemieckiej kolekcji lotniczej z Berlina" (fot. jezioro.zegrzynskie.pl)
Źródło artykułu

Spotkanie z autorem książki "Zaginione eksponaty niemieckiej kolekcji lotniczej z Berlina"

Nieporęckie Stowarzyszenie Historyczne zaprasza pasjonatów historii i historii lotnictwa na spotkanie z Janem Nowickim, autorem książki pt. "Zaginione eksponaty niemieckiej kolekcji lotniczej z Berlina".

Spotkanie odbędzie się w dniu 8 grudnia 2022 r. o godzinie 18:00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Nieporęcie, ul. Dworcowa 9A.

Panuje opinia, że większość eksponatów Niemieckiej Kolekcji Lotniczej z Berlina została zniszczona w wyniku działań II wojny światowej. Okazało się jednak, że większość ewakuowanych z Berlina zabytków lotniczych przetrwała działania wojenne. Potwierdzają to relacje świadków i dokumenty znajdujące się w polskich archiwach. Drugi co do wielkości transport z zabytkami Niemieckiej Kolekcji Lotniczej z Berlina był przechowywany w Przechlewie – 22 samoloty przetrwały działania wojenne i zostały odnalezione przez komisje inwentaryzacyjne mienia lotniczego.

Jednak odnalezionymi eksponatami lotniczymi zainteresowano się dopiero pod koniec 1948 r. Z 22 samolotów pozostało tylko 8 i zostały one przewiezione do składnicy w Gądkach. Niestety, żadna instytucja i placówka muzealna w Polsce nie podjęła po zakończeniu II wojny światowej poszukiwań pozostałych fragmentów Niemieckiej Kolekcji Lotniczej z Berlina.

Publikacja "Zaginione eksponaty niemieckiej kolekcji lotniczej z Berlina" traktuje o losach zabytków z tej kolekcji (samoloty, silniki oraz inne eksponaty), które w wyniku zawieruchy wojennej znalazły się na terenie obecnej Polski. Sensacją jest fakt, iż wiele eksponatów było przechowywanych na terenie powiatu gryfickiego (m. in. w Gryficach, Trzebiatowie, Darżewie, Gąbinie, Lewicach, Niechorzu).

Podczas spotkania promującego książkę Jan Nowicki wygłosi prelekcję na temat historii powstania, rozwoju, ewakuacji i ukrycia na terenie Pomorza i Wielkopolski tzw. "kolekcji lotniczej Göringa", dowódcy Luftwaffe.

Po spotkaniu z autorem możliwy będzie zakup książki "Zaginione eksponaty niemieckiej kolekcji lotniczej z Berlina".

Książka obowiązkowa dla każdego, kto interesuje się historią.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony