Przejdź do treści
Śmigłowce Bell-407GXi Policji (fot. Airborne Technologies)
Źródło artykułu

Śmigłowce w ruchu drogowym

Nadzorowanie ruchu drogowego, zarządzanie patrolami na drogach, rejestracja wykroczeń i wypadków, pościgi. Dla nowych śmigłowców Bell-407GXi takie zadania nie sprawią kłopotu. Policjanci ruchu drogowego otrzymują silne wsparcie z powietrza.

Komenda Główna Policji od 2017 r. realizuje projekty, dzięki którym policjanci rd mogą pracować z nowoczesnym sprzętem wspierającym działania na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Środki pozyskane z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020 pozwoliły na zakup m.in. furgonów profilaktyczno-edukacyjnych, ambulansów pogotowia ruchu drogowego, pojazdów ekip techniki drogowej i ekologii, radiowozów oznakowanych i nieoznakowanych z wideorejestratorami, motocykli dla służby ruchu drogowego i laserowych mierników prędkości. Łączna wartość projektów już zrealizowanych i wdrażanych wynosi ponad 468 mln zł, w tym ok. 398 mln zł dofinansowania ze środków UE i ponad 70 mln zł współfinansowania z budżetu państwa.

Jednym z największych, realizowanych przez KGP, jest projekt pn. ,,Bezpieczniej na drogach – lotniczy nadzór nad ruchem drogowym” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020. Za około 169 mln zł zakupiono cztery śmigłowce typu Bell-407GXi z wyposażeniem oraz specjalistycznymi szkoleniami dla pilotów śmigłowców Bell i dla mechaników.

Konferencja

W marcu ub.r. została podpisana umowa na dostawę czterech nowych śmigłowców patrolowo-obserwacyjnych, a 12 grudnia odbyła się konferencja podsumowująca efekty realizacji projektu przyczyniającego się do spełnienia ustawowego obowiązku Policji, czyli czuwania nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu drogowego, kierowania ruchem i jego kontroli.

Śmigłowiec Bell-407GXi dla Policji (fot. Krzysztof Chrzanowski)

(fot. Krzysztof Chrzanowski)

Podczas konferencji przybliżono wyzwania, którym musiał sprostać zespół zaangażowany w realizację przedsięwzięcia, przedstawiono rolę śmigłowców podczas realizacji zadań dla rd, historię lotnictwa Policji oraz jej obecny stan. Omówiono możliwości techniczne nowych statków powietrznych. Prelegenci zgodzili się, że maszyny przyczynią się do sprawniejszej i efektywniejszej realizacji zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa w ruchu drogowym przez Policję. Będą również działały prewencyjnie, dyscyplinując uczestników rd w przestrzeganiu przepisów kodeksu drogowego. Polska Policja znalazła się w czołówce państw używających tych wielozadaniowych helikopterów pod względem ich liczby.

Bell-407GXi

Na zakończenie konferencji uczestnicy mogli zobaczyć flotę Lotnictwa Policji w hangarze Zarządu Lotnictwa Policji GSP KGP na lotnisku Warszawa-Babice. Głównym zainteresowaniem cieszyły się Belle-407GXi, które obok S-70i Black Hawk i Belli-206 będą wspierać działania policyjne w kraju.

Prezentacja śmigłowca Bell-407GXi dla Policji (fot. Krzysztof Chrzanowski)

(fot. Krzysztof Chrzanowski)

Szczególną zaletą wyposażenia Belli-407 jest System Obserwacji Lotniczej wyposażony w specjalną głowicę optoelektroniczną włącznie z termowizją i noktowizją, system rejestracji i transmisji obrazu oraz sterowany reflektor olśniewający. Zestaw ten pozwala monitorować sytuację z perspektywy śmigłowca w czasie rzeczywistym. Maszyny mogą lecieć z prędkością przelotową 216 km/h, co z zamontowanym dodatkowym zbiornikiem paliwa umożliwia osiągnięcie zasięgu 700 km i utrzymanie maszyny w powietrzu przez trzy i pół godziny. Nowy śmigłowiec może zabrać na pokład pilota, operatora SOL oraz czterech podróżnych.

Lotnictwo Policji wykorzystuje śmigłowce nie tylko do działań patrolowo-obserwacyjnych, ale też do zabezpieczenia imprez masowych, poszukiwań osób zaginionych, pościgów za przestępcami czy transportu organów. Łącznie policyjna flota będzie użytkowała siedem śmigłowców Bell-407GXi, co wpisuje się także w kwestię jej ujednolicenia.

Krzysztof Chrzanowski
zdj. autor, Airborne Technologies

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony