Przejdź do treści
Źródło artykułu

Skrzydlata Polska 07/2023 już w sprzedaży

Lipcowa Skrzydlata Polska już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

Zestrzelić, czy nie zestrzelić?
W ostatnim okresie polską opinię publiczną zelektryzowały doniesienia o dwóch obiektach, które naruszyły polską przestrzeń powietrzną. Publiczny wydźwięk tych zdarzeń zdaje się sugerować, że doszło do kompromitacji organów odpowiedzialnych za obronę narodową i zabezpieczenie naszego nieba. Czy rzeczywiście? Jak, kiedy i na jakich warunkach należy reagować na podobne zdarzenia? 

Multimodalny węzeł w Pyrzowicach
Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze wkrótce podpisze z Europejską Agencją Wykonawczą ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska umowę na dofinansowanie projektu o nazwie Budowa multimodalnego węzła przeładunku towarów i paliw w oparciu o bocznicę kolejową w Porcie lotniczym Katowice. 

Citation na wznoszeniu
W przededniu tegorocznej Europejskiej Konwencji i Wystawy Lotnictwa Biznesowego (EBACE) koncern Textron Aviation poinformował o swoim najnowszym samolocie odrzutowym klasy biznes Cessna Citation z serii 560XL, o nazwie Ascend (ang. wznosić się, wspinać się). 

Wodorowe plany Ławicy
Port lotniczy Poznań-Ławica ma zamiar stać się wodorowym hubem w ramach międzynarodowego partnerstwa dla projektu Interreg Region Morza Bałtyckiego, które ma na celu połączenie regionów Morza Bałtyckiego dzięki planom wprowadzenia do służby samolotów zasilanych wodorem.

Mare Aperto 2023-1
W dniach 14 kwietnia - 6 maja odbyło się największe ćwiczenie organizowane przez włoską Marina Militare (marynarkę wojenną) Mare Aperto 2023-1. Był to pierwszy z dwóch etapów corocznych manewrów, których celem jest połączenie i skoordynowanie personelu z 23 krajów (13 państw członkowskich NATO i 10 partnerskich).

Rosyjskie Su-34 na Ukrainie cz. 2
Utrata 5 (a może 6) nowoczesnych Su-34 (oraz bardzo dużej liczby innych samolotów i śmigłowców) w ciągu zaledwie 11 pierwszych dni wojny musiała być dla Rosjan niemiłą niespodzianką. Wyrazem tego był m.in. wyraźny spadek aktywności rosyjskiego lotnictwa bojowego nad Ukrainą po 7 marca 2022. Mimo to, w kolejnych dniach ukraińskie jednostki OP zgłaszały zestrzelenia kolejnych Su-34. 

Iniochos 2023
Od 24 kwietnia do 4 maja w bazie greckich Polemikí Aeroporía (wojsk lotniczych) w Andravida zorganizowano kolejną edycję ćwiczenia Iniochos 2023. W tym roku, oprócz regularnych uczestników z Europy, pojawili się także lotnicy z kilku egzotycznych krajów. 

Trzy minuty akrobacji
Po spektakularnym zwycięstwie Patrycji Pacak w Mistrzostwach Świata w akrobacji szybowcowej w klasie Advanced w 2019  media promowały historyczny sukces na łamach najpopularniejszych serwisów informacyjnych. Książka Gra błędów ma za zadanie nie tylko odpowiedzieć na nurtujące pytania odnośnie tej zakręconej dyscypliny, ale również pozwolić czytelnikowi zrozumieć presję sportowca zmagającego się z najlepszymi pilotami świata, palącym słońcem rumuńskiej Devy i walki z samym sobą.

60. LPZP
Od 11 do 13 maja 2023 na lotnisku Aeroklubu Krakowskiego w Pobiedniku Wielkim odbywał się 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki, w którym wzięło udział 19 pilotów i jedna pilotka – Esther Rimensberger ze Szwajcarii. 

Zapomniany grób Wacława Ulassa
Zwracamy się do Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa o pomoc w zadbaniu o godne miejsce pochówku Wacława Ulassa. Ten ze wszech miar lotniczo aktywny za życia człowiek nie ma nikogo bliskiego, kto mógłby postawić mu nagrobek i otoczyć miejsce jego wiecznego spoczynku stosowną opieką.

Słoweńcy odebrali AT-802
Ministerstwo obrony Słowenii odebrało pierwsze samoloty pożarnicze Air Tractor AT-802. Rząd w Lublanie zadecydował o zakupie 4 samolotów tego typu po niszczycielskich pożarach w regionie Karst w lipcu 2022. 

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem lipcowego wydania "Skrzydlatej Polski" na stronie: www.altair.com.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony