Skrzydlata Polska 07/2018 już w sprzedaży

Skrzydlata Polska 07/2018

Lipcowa Skrzydlata Polska już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

Świat w zasięgu skrzydeł
Od początków komunikacji lotniczej przewoźnicy chcieli otrzymywać od producentów samoloty mogące zabierać więcej pasażerów na większe odległości, a do tego szybciej i taniej. Rozwój techniki lotniczej, w tym pojawienie się samolotów o konstrukcji metalowej, potem odrzutowych, a w końcu zastosowanie na szeroką skalę materiałów kompozytowych i innych nowych technologii pozwoliły na stopniowe otwieranie coraz dalszych bezpośrednich połączeń lotniczych, w tym najdłuższego bezpośredniego pasażerskiego połączenia w historii lotnictwa z Singapuru do Nowego Jorku, o długości 15 343 km.

Modułowa wizja Airbusa
Polityka linii lotniczych w stosunku do zagospodarowania wnętrz kabin pasażerskich zależy od wielu czynników, w tym od potencjału rynku i profilu typowego pasażera. Zależnie od zainteresowanie klasami wyższymi, w samolotach – zwłaszcza w lotach na dłuższych dystansach – oferowane są dodatkowe wygody. Obecne systemy foteli, czy nawet przedziałów dla pasażerów, nie pozwalają jednak na elastyczne podejście do kwestii konfiguracji kabiny pasażerskiej. Inżynierowie Airbusa wpadki na pomysł jak umożliwić elastyczne zagospodarowanie wnętrza samolotu.

FIDAE po raz 20.
Tegoroczna edycja wystawy lotniczej FIDAE, odbywającej się w Santiago de Chile, pokazuje wyraźnie, że impreza ta stała się najważniejszą wystawą lotniczą Ameryki Łacińskiej, z silną obecnością zagranicznych wystawców i delegacji.

Tygrysy nad Polską
Od 14 do 25 maja br. w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach po raz pierwszy w Polsce przeprowadzone zostały elitarne manewry lotnicze NATO Tiger Meet 2018. W tych największych w tym roku organizowanych w naszym kraju ćwiczeniach lotniczych wzięło udział około 80 statków powietrznych z 22 jednostek z 16 państw wchodzących w skład sojuszu i z krajów partnerskich. Ich załogi wykonały ponad 1000 lotów w łącznym czasie ponad 1500 h. Co szczególnie warte podkreślenia, Polska była gospodarzem tego prestiżowego wydarzenia w 100-lecie odzyskania niepodległości i narodzin polskiego lotnictwa.

F-35B wylądowały w Marham
Pierwsze 4 wielozadaniowe samoloty bojowe F-35B Lightning II (wersja skróconego startu i pionowego lądowania) przeznaczone dla sił zbrojnych Wielkiej Brytanii wylądowały 6 czerwca ok. 20:15 czasu miejscowego w bazie RAF Marham. Przybyły tam po trwającym ok. 8,5 h transatlantyckim locie ze Stanów Zjednoczonych, w trakcie którego 9-krotnie pobierały paliwo.

To już dwadzieścia lat
Co roku na mazurskim niebie pojawiają się smugi dymu będące owocem pracy pilotów samolotów akrobacyjnych, a powietrze wypełnia dźwięk silników lotniczych – dużych i małych, tłokowych, odrzutowych i turbinowych – samolotów i śmigłowców. Na dwa sierpniowe dni letnia stolica Polski, Giżycko, kojarzona przede wszystkim z żeglarstwem, staje się stolicą polskiego lotnictwa, a to za sprawą Mazury AirShow, w 2018 odbywające się 4 i 5 sierpnia.

Szkoda, że Hiszpania tak daleko
Ledwo ostygły emocje związane ze zwycięskim bojami Sebastiana wśród szczytów Andów podczas światowego finału wyścigów szybowcowych Grand Prix, a trzeba się sposobić do następnych mistrzostw, które za rok będą organizowane na lotnisku La Cerdanya w Pirenejach.

Balonowe dni Białobrzegów
Majowe Dni Białobrzegów po raz czwarty ubarwiła Fiesta Balonowa. Odbyła się pod Patronatem Urzędu Miasta i Gminy w Białobrzegach oraz Starostwa Powiatowego w Białobrzegach. Od 18 do 20 maja 2018 10 załóg balonowych zagościło w Ośrodku Konferencyjno-Pobytowym Emaus w Turnie.

Inżynier pilot
18 maja br. pożegnaliśmy jedną z wybitnych postaci polskiego lotnictwa – Jerzego Jędrzejewskiego, inżyniera lotniczego i pilota doświadczalnego, który wykonywał obloty wielu konstrukcji opracowanych przez polski przemysł lotniczy.

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem lipcowego wydania "Skrzydlatej Polski" na stronie: www.altair.com.pl

Źródło: Skrzydlata Polska
comments powered by Disqus