Przejdź do treści
Źródło artykułu

Skrzydlata Polska 05/2022 już w sprzedaży

Majowa Skrzydlata Polska już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

Heli-Expo 2022
Po rocznej przerwie, w dniach 7-10 marca, odbyła się kolejna wystawa Heli-Expo, organizowana przez Helicopter Association International (HAI). W Dallas w Texasie pojawiło się 590 wystawców i 13 083 uczestników z 72 krajów – liczba prawie dorównująca imprezie z 2019. 

1. GRP w Karkonoszach 
Od 7 do 28 lutego br. lotnicy i śmigłowiec W-3 WA SAR Sokół z 1. Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej ze Świdwina pełnili dyżur ratowniczy na rzecz Karkonoskiej Grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, tworząc Lotniczy Zespół Poszukiwawczo-Ratowniczy nr 11.

S-70 – przyszłość WKS FR?
14 grudnia 2021 z hali Nowosybirskich Zakładów Lotniczych (NAZ) im. W.P. Czkałowa został wytoczony drugi prototyp ciężkiego odrzutowego bezzałogowego statku latającego S-70 Ochotnik (ros. Łowca), oznaczony jako S-70-2.

Ćwierćwiecze Lotnictwa SG
Ubiegły rok był dla Lotnictwa Straży Granicznej jubileuszowym. W 2021 minęło bowiem 25 lat od powstania pierwszych struktur związanych wykonywaniem zadań w ochronie granicy państwowej z powietrza.

Kształcenie lotnicze na Politechnice Śląskiej
W roku akademickim 2021/2022 grupa 21 studentów z kierunku Transport o specjalności Nawigacji Powietrznej na studiach magisterskich na Politechnice Śląskiej otrzymała zaświadczenia o ukończeniu Zintegrowanego Szkolenia Pilota Liniowego Samolotowego ATPL(A). 

EV97 dla PUSB
Państwowa Uczelnia im. Stefana Batorego wzbogaciła się o samolot ultralekki Eurostar EV97. Nowy nabytek posłuży do szkolenia studentów PUSB w ramach modułu pilot – mechanik samolotu ultralekkiego. 

Orka z silnikami Rotax 912
Jako konstruktor zawsze chciałem projektować limuzyny. Takie spełniające przede wszystkim najlepsze standardy dla ich użytkowników, no i oczywiście piękne. A że byłem lotnikiem, to miały być limuzyny latające. 

Cyfrowa moc TBM 960
Podczas Sun 'n Fun Aerospace Expo w Lakeland na Florydzie, przedsiębiorstwo Daher zaprezentowało 5 kwietnia 2022 najnowszy model ze swojej rodziny jednosilnikowych samolotów dyspozycyjnych z napędem turbośmigłowym – TBM 960.

Prywatne misje załogowe Dragona
Kosmiczny statek Crew Dragon, zwany wcześniej Dragonem 2, dla odróżnienia od Dragona towarowego (Cargo Dragon), jest dziełem przedsiębiorstwa SpaceX i powstał na zamówienie NASA w celu transportu astronautów do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). 

Udział polskich lotników w Wielkiej Ucieczce
W końcowej fazie II wojny światowej w zimną noc z 24 na 25 marca 1944 doszło do brawurowej ucieczki więźniów z niemieckiego obozu Stalag Luft III w Żaganiu, który przeznaczony był dla alianckich oficerów lotnictwa. 

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem majowego wydania "Skrzydlatej Polski" na stronie: www.altair.com.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony