Przejdź do treści
Źródło artykułu

Safety First – czyli ćwiczenia całościowe na Lotnisku Rudniki

W dniu 22 listopada 2023 r. na lotnisku Rudniki odbyły się całościowe ćwiczenia z zakresu reagowania w sytuacjach zagrożenia.

Ćwiczenia zostały przeprowadzone z udziałem służb: SPZOZ Stacji Pogotowia Ratunkowego w Częstochowie, Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie oraz Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie.

Zakładały one scenariusz, w którym doszło do wtargnięcia pojazdu z przyczepą na Pole Ruchu Naziemnego (PRN).

Zdarzenie zostało zauważone przez załogę podchodzącego do lądowania samolotu, która poinformowała o tym fakcie kierującego lotami. Pojazd intruzów został zatrzymany w pobliżu stacji paliw przez pracownika Aeroklubu który prowadził prace w hangarze szybowcowym. Intruzi (dwie osoby) użyli przemocy fizycznej wobec pracownika Aeroklubu, a na widok nadbiegających osób zamknęli się w hangarze. Na przyczepie podpiętej do samochodu znajdowały się pojemniki z nieznaną substancją, które intruzi podpalili przed ucieczką.

Ćwiczenia są doskonałą okazją, aby sprawdzić, jak służby reagują w tego typu sytuacjach, oraz by przetestować skuteczność i szybkość działania w przypadku podobnych incydentów. Ważnym celem ćwiczeń było przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim osobom przebywającym na lotnisku.

(fot. Aeroklub Częstochowski)

Podkreślamy, że w tego typu sytuacjach bezpieczeństwo wszystkich osób obecnych na miejscu jest dla nas priorytetem. Dzięki takim symulacjom możemy doskonalić nasze umiejętności reakcji, ale także ocenić gotowość i skuteczność działania służb ratowniczych – mówią członkowie Zarządu Aeroklubu Częstochowskiego.

Wszystkim uczestnikom ćwiczeń, w szczególności p. Markowi Iwińskiemu – Kierownikowi ds. Bezpieczeństwa oraz służbom ratowniczym serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i wysiłek w realizacji ćwiczeń na Lotnisku Rudniki – dodają.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony