Przejdź do treści
Port Lotniczy Rzeszów
Źródło artykułu

Rzeszów: Będzie droga do lotniska, ale to nie koniec

Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie wydał postanowienie uzgadniające warunki realizacji III etapu budowy drogi wojewódzkiej biegnącej wzdłuż Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka. Trasa połączy drogę krajową nr 9 Radom – Rzeszów i nr 19 Kuźnica – Rzeszów.

Obecne połaczenie drogowe z lotniskiem w Rzeszowie ma słabą przepustowość a ruch samochodów ciężarowych jest uciążliwy, zwłaszcza w godzinach szczytowych. Wszystko wpływa na utrudniony dojazd do lotniska. Usprawnienia dotyczące tego połączenia pojawiają się w planach od dłuższego czasu.

Inwestycja dotycząca budowy drogi wojewódzkiej biegnącej wzdłuż Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka obejmie rozbudowę drogi o drugą jezdnię wraz ze wzmocnieniem konstrukcji, budowę i rozbudowę jednopoziomowych skrzyżowań z drogami przecinającymi oraz budowę zjazdów indywidualnych. Wykonane zostaną też chodniki i ścieżki rowerowe, zatoki autobusowe oraz oświetlenie drogi w rejonie skrzyżowań.

Inwestycja zrealizowana zostanie na terenie gmin Trzebiatowo i Głogów Małopolski. Docelowo ma ona się łączyć węzeł autostradowy A4 Rzeszów Zachodni z węzłem drogi ekspresowej S-19 Jasionka, choć realizację tego fragmentu przewidziano w IV etapie inwestycji.

Dla portu lotniczego Rzeszów-Jasionka inwestycje w drogi dojazdowe do portu są o tyle istotne, że lotnisko od dłuższego czasu rozbudowuje swoją infrastrukturę cargo. Bez dobrego dojazdu z i do portu nie będą one jednak wystarczające. Dlatego poza rozbudową infrastruktury drogowej, port liczy również na inwestycje w infrastrukturę kolejową. Póki co pojawiają się głosy, że lotniskowe połączenie kolejowe mogłoby być elementem planowanej kolei aglomeracyjnej (SKA). Sprzyjającym faktem jest to, że tuż przy lotnisku znajduje się duża strefa ekonomiczna, co dodatkowo wygenerowałoby ruch w postaci wahadła między dworcem głównym i lotniskiem. Możliwy termin realizacji tej inwestycji nie jest póki co znany, choć sami zainteresowani mówią, że mogłoby to nastąpić nie wcześniej niż w 2020 roku. 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony