Przejdź do treści
Romana Skatulska-Krawczyk - spadochroniarka-legenda - przed hangarem (fot. kadr z programu Dzień Dobry TVN)
Źródło artykułu

Romana Skatulska-Krawczyk – spadochroniarka-legenda

Trenowała komandosów z czerwonych beretów, skakała nocą z wysokości 8 tys. metrów, biła światowe rekordy i zdobywała mistrzowskie tytuły… Romana Skatulska-Krawczyk – członkini Aeroklubu Warszawskiego, spadochroniarka i pilotka, wspaniała zawodniczka jest bohaterką zrealizowanego przez telewizję TVN reportażu. 

Zachęcamy do jego obejrzenia. Dowiecie się m.in. który z jej wyczynów nawet dziś budzi podziw i strach u doświadczonych skoczków i czy chciałaby jeszcze skoczyć ze spadochronem.

Link do reportażu: Romana Skatulska-Krawczyk – legenda polskiego spadochroniarstwa

Romana Skatulska-Krawczyk (ur. 1935) – członkini i zawodniczka Aeroklubu Warszawskiego, spadochroniarka, instruktorka spadochronowa, kilkukrotna rekordzistka świata, zawodniczka Aeroklubu Warszawskiego, reprezentantka Polski w spadochroniarstwie.

Swoja przygodę ze skakaniem ze spadochronem rozpoczęła w 1953 roku, w wieku 17 lat. Pierwszy raz skoczyła z ciekawości i od tej chwili już nie rozstawała się ze spadochronem. Była członkinią spadochronowej kadry narodowej i pierwszą spadochronową mistrzynią Polski (1956). 16 marca 1957 roku wraz z Marią Wojtkowską jako pierwsze kobiety w kraju otrzymały tytuły mistrzyń sportu w spadochroniarstwie. Ustanowiła dziewięć rekordów Polski, z których dwa uznane zostały za rekordy świata. Startowała w wielu zawodach, uczestniczyła w ustanawianiu kobiecych rekordów grupowych na celność lądowania i z dużych wysokości oraz w skokach nocnych.

Jako instruktorka Romana Skatulska wyszkoliła wielu skoczków spadochronowych, w tym kadrę wojskową. Uczestniczyła w wielu pokazach lotniczych np. 8 września 1957 roku na lotnisku Warszawa-Babice, podczas Święta Lotnictwa Polskiego wraz z Antoniną Chmielarczyk i Ryszardem Kosiną, wykonali skok z wysokości 1300 m z opóźnieniem 15 s.

Romana Skatulska-Krawczyk oddała ponad trzysta skoków. Wśród nich znalazły się dwa, którymi ustanowiła nowe rekordy Polski i świata. 13 czerwca 1958 roku  wraz z Witoldem Traczem ustanowili 2 rekordy z wysokości 8170 m. 9 października tego roku wraz z Marią Wojtkowską i Elżbietą Makos, ustanowiła rekord świata w skoku grupowym z samolotu CSS-12, z natychmiastowym otwarciem spadochronu, z wysokości 8290 m. Jeden z jej rekordów, szczególnie niebezpieczny i brawurowy, nadal nie został pobity. 30 października 1958 roku wraz z Witoldem Traczem i Marią Wojtkowską Romana Sktatulska wykonała skok nocny na okrągłym spadochronie z wysokości niemal 8 tys. metrów.

Dla wielu dzisiejszych spadochroniarek i spadochroniarzy Romana Skatulska pozostaje niedoścignionym wzorem i wspaniałą inspiracją.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony