Przejdź do treści
Szybowce IS-1 Sęp, IS-C Żuraw oraz SZD-10 Czapla w Muzeum Lotnictwa Polskiego (fot. Muzeum Lotnictwa Polskiego)
Źródło artykułu

Renowacja unikatowych szybowców Muzeum Lotnictwa Polskiego

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie poinformowało o projekcie renowacji unikatowych szybowców IS-1 Sęp, IS-C Żuraw oraz SZD-10 Czapla.

Z ogromną przyjemnością i dumą informujemy, że kolejny rok z rzędu nasze Muzeum otrzymało dofinansowanie z Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Wspieranie działań muzealnych” – tym razem na dwuletni projekt „Renowacja unikatowych szybowców Muzeum Lotnictwa Polskiego – etap II: IS-1 Sęp, IS-C Żuraw i SZD-10 Czapla” – informują krakowscy muzealnicy.

IS-1 Sęp – wyczynowy, pierwszy szybowiec skonstruowany i zbudowany w Polsce po II wojnie światowej. Ten o znakach rejestracyjnych SP-552 był jednym z serii 5 szybowców wyprodukowanych w 1948 roku, oznaczony jako IS-1 Sęp bis. Na egzemplarzu znajdującym się w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie Irena Kempówna w 1949 roku ustanowiła dwa światowe rekordy prędkości: na trójkącie 100 km i na trasie docelowej 100 km.

IS-C Żuraw – wyczynowy i szkoleniowy szybowiec produkowany od roku 1952, i był kopią niemieckiego szybowca DFS Kranich II. Ten o znakach rejestracyjnych SP-1213, zbudowany w OWL-Gdańsk, został przekazany do zasobu muzeum w 1964 roku.

SZD-10 Czapla – dwumiejscowy szybowiec szkolenia podstawowego skonstruowany w Szybowcowym Zakładzie Doświadczalnym w Bielsku-Białej. Ten o znakach rejestracyjnych SP-1477 jest jednym z dwóch, jakie posiada w swoich zbiorach krakowska placówka.

Eksponaty są poddawane kompleksowej konserwacji w Zakładzie Szybowcowym „Jeżów”, obejmującej m.in. oczyszczenie wszystkich elementów, odtworzenie brakujących części, przepłótnienie i polakierowanie konstrukcji.

Koniec całości prac spodziewany jest pod koniec listopada przyszłego roku, a o ich kolejnych etapach krakowska placówka będzie informowała na bieżąco na stronie internetowej muzeumlotnictwa.pl

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Dofinansowanie wynosi 300 000 zł, a całkowita wartość projektu to 570 800 zł.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony