Rekordowy pierwszy kwartał 2023 roku w lotniskach zrzeszonych w ZRPL
Związek Regionalnych Portów Lotniczych zebrał statystyki ruchu pasażerskiego ogółem za pierwszy kwartał 2023 roku w jedenastu lotniskach regionalnych, które należą do organizacji.
Aktualnie ZRPL zrzesza 11 z 14 funkcjonujących w Polsce lotnisk regionalnych, są to: Bydgoszcz (BZG), Gdańsk (GDN), Katowice (KTW), Kraków (KRK), Lublin (LUZ), Łódź (LCJ), Warszawa-Modlin (WMI), Olsztyn-Mazury (SZY), Poznań-Ławica (POZ), Rzeszów-Jasionka (RZE) i Wrocław (WRO).
Od stycznia do marca br. w lotniskach zrzeszonych w ZRPL obsłużono w ruchu pasażerskim ogółem 5,8 mln pasażerów, to jest o 1,81 mln więcej (+45%) w porównaniu z tym samym okresem minionego roku. Jednocześnie był to najlepszy pierwszy kwartał w roku w historii lotnisk należących do ZRPL, pobity został rekord z 2019 roku, kiedy to od stycznia do marca odnotowano w sumie 5,5 mln pasażerów.
W pierwszym kwartale 2023 roku najwięcej podróżnych obsłużono na lotnisku w Krakowie – 1,88 mln, następnie w Gdańsku – 1,03 mln, Katowicach – 794 tys., Warszawie-Modlinie – 651 tys., Wrocławiu – 612 tys., Poznaniu-Ławicy – 419 tys., Rzeszowie-Jasionce – 185 tys., Lublinie – 72 tys., Łodzi – 67 tys., Bydgoszczy – 65 tys. i Olsztynie-Mazurach – 23 tys.
„Wyniki pierwszego kwartału 2023r. potwierdzają konsekwentną odbudowę ruchu pasażerskiego w portach regionalnych po okresie pandemii, pomimo szeregu wyzwań, z którym nadal zmaga się branża lotnicza. Dodatkowo dane te odzwierciedlają rolę lotnisk regionalnych w naszym kraju” – mówi Radosław Włoszek, prezes Zarządu Związku Regionalnych Portów Lotniczych.
Komentarze