Rejestracja dronów po 1 lipca 2020 – czy na pewno?

Dron (fot. Paweł Korzec)

Michał Zawadzak z portalu Świat Dronów niemal codziennie trafia na internetowych grupach dyskusyjnych na FB na pytania odnośnie rejestracji dronów po 1 lipca 2020 r. Z otrzymywanych wiadomości poprzez formularz kontaktowy to samo pytania pytanie pada kilka razy w ciągu tygodnia. Po sieci krąży sporo artykułów o zmianie prawa z polskiego na unijne co nastąpi (w praktyce) już 1 lipca tego roku.

Niestety dwie rzeczy – jak mantra – powielane są i błędnie przekazywane dalej. Po pierwsze: waga drona 250g nie jest jednoznaczną granicą dla rejestracji, a po drugie: rejestracja dronów tyczy się tylko operacji w kategorii certyfikowanej, która większości nie będzie dotyczyć.

O co chodzi z wagą 250g?

Żeby nie powielać konkretnego merytorycznego artykułu, który już ukazał się na łamach Świata Dronów w kontekście DJI Mavic Mini przypomnę tylko:
•    poniżej 249g prawo UE dopuszcza loty nad ludźmi, ale nie nad zgromadzeniami ludzi;
•    waga drona poniżej 249g nie zwalnia z automatu przed rejestracją jeśli bezzałogowiec ma na pokładzie „czujnik do zbierania danych osobowych”, a za taki uznać można np. kamerę;

Rejestracja, ale czy na pewno drona?

Weźmy „do ręki” jedno z dwóch rozporządzeń UE, które weszły w życie 1.07.2019 r. a zaczną obowiązywać od 1.07.2020 r.: ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2019/947 z dnia 24 maja 2019 r. w sprawie przepisów i procedur dotyczących eksploatacji bezzałogowych statków powietrznych. Daleko nie trzeba szukać, wystarczy przejść na drugą stronę do punktu (13):

(13) Należy ustanowić przepisy i procedury dotyczące znakowania i identyfikacji bezzałogowych statków powietrznych oraz rejestracji operatorów bezzałogowych statków powietrznych lub certyfikowanych  bezzałogowych statków powietrznych.

Następne trzy punkty wyjaśniają nieco więcej.

Cały artykuł czytaj na stronie www.swiatdronow.pl

Źródło: Świat Dronów
comments powered by Disqus