Reakcja na Renegade

fot. kapitan Grzegorz Grabarczuk

„Przeciwdziałanie zagrożeniom terrorystycznym z powietrza" było tematem przeprowadzonego 25 października ćwiczenia taktyczno-specjalnego RENEGADE - 12/II.

Uczestniczące w nim wojska reagowały na scenariusz uwzględniający: porwanie cywilnego statku powietrznego, próbę ataku terrorystycznego z powietrza na obiekty szczególnego znaczenia oraz wtargnięcie w strefę powietrzną kraju dwóch obcych wojskowych statków powietrznych. Ćwiczeniem kierował generał dywizji Jerzy Michałowski, zastępca Dowódcy Operacyjnego Sił Zbrojnych.

Sprawdzian umiejętności objął dowództwa: Operacyjne SZ, Sił Powietrznych, Wojsk Lądowych, Wojsk Specjalnych oraz żandarmerię, Służbę Kontrwywiadu Wojskowego plus instytucje układu pozamilitarnego - Polską Agencję Żeglugi Powietrznej i Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Celem Renegade-12/II było:
sprawdzenie funkcjonowania systemu dowodzenia Obrony Powietrznej (OP) w przypadku naruszenia granic powietrznych naszego państwa przez obce wojskowe statki powietrzne;
zgranie procedur współdziałania sił zbrojnych z układem pozamilitarnym w w reagowaniu na zagrożenia terrorystyczne z powietrza;
sprawdzenie przygotowania lotnictwa Wojsk Lądowych do osłony stref ograniczonego ruchu lotniczego;
doskonalenie użycia bezzałogowych środków latających przez wojsko i służby specjalne.

W ćwiczenie zaangażowało się około 600 żołnierzy. Siły Powietrzne reprezentował personel Centrum Operacji Powietrznych, 22 i 32 Ośrodków Dowodzenia i Naprowadzania oraz Mobilnej Jednostki Dowodzenia OP, 37. Dywizjonu Rakietowego OP, 1. Bazy Lotnictwa Transportowego, 8. Bazy Lotnictwa Transportowego, 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego, 31. i 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego oraz 33. Bazy Lotnictwa Transportowego. W użyciu były samoloty: F-16, MiG-29, C-295 i śmigłowce Mi-8 i Mi-24 (z Wojsk Lądowych).

kapitan Joanna Krząstek
 

Źródło: Siły Powietrzne
comments powered by Disqus

Komentarze

A kiedy będzie reakcja na RENEGATÓW?????

Jeżeli nie wiesz co oznacza słowo renegat, to byłoby lepiej żebyś go nie używał. Gdybyś jednak wiedział to jesteś albo dzieciakiem abo idiotą.

Nie wysilaj się. Doskonale wiem, co oznacza Renegade, a co RENEGAT. A wy towarzyszu, to z jakiego, że tak powiem słusznego oddziału, czy nadania, bo mentorstwem od was na 15 mil cuchnie!!!

A może lepiej nie miec tych samolotów, po co nam one skoro jak dojdzie do wojny to świat i tak nas oleje tak jak to zrobił przed 2 wojna i 40 lat komunizmu. Przed kim mamy sie bronic tymi samolocikami? Przed Rosją ? Rosja nie musi z nami prowadzić wojny , wystarczy że zakręci kurek z gazem , a innych wrogów nie widzę w okolicy.

W sumie lepiej żeby samoloty rdzewiały na lotniskach, a piloci latali na cessnach, bo przecież wyjdzie taniej. Wypowiedzi w komentarzach osiągnęły poziom gimnazjum.

Sa kraje bogatsze od Polski, ale nie stac ich na takie manewry.. no bo po co...nie stwarzaja sobie zagrozenia ..

Niestety u nas w kraju nie ma terrorystów przed którymi mogły bronić wojska amerykańsko-polskie,nie mamy ropy.Więc kasa wydana na daremno.