Przejdź do treści
Źródło artykułu

Ponownie rekord na wrocławskim lotnisku. Maj kolejnym miesiącem z największą liczbą pasażerów

Liczba podróżnych na wrocławskim lotnisku rośnie z miesiąca na miesiąc. W maju z Portu Lotniczego Wrocław skorzystało ponad 342 tys. osób. To o 24 tys. więcej niż w analogicznym miesiącu rekordowego 2019 roku.

Maj był kolejnym rekordowym miesiącem na wrocławskim lotnisku pod względem liczby obsłużonych pasażerów. W ubiegłym miesiącu z oferty lotniska skorzystało 342 tys. osób, czyli o 52 tys. więcej niż w kwietniu tego roku. Władze Portu Lotniczego Wrocław szacują znaczne wzrosty w kolejnych miesiącach i przewidują, że rok 2023 zamkną nowym rekordem – 3,8 mln obsłużonych podróżnych.

Notujemy rekordową liczbę pasażerów, a jesteśmy jeszcze przed szczytem sezonu. Obserwujemy wzmożone zainteresowanie na wszystkich kierunkach – zarówno tych typowo wakacyjnych, jak i na połączeniach do dużych europejskich miast – mówi Cezary Pacamaj, prezes Portu Lotniczego Wrocław.

Najwięcej pasażerów skorzystało z międzynarodowych połączeń niskokosztowych (ponad 232 tys.). Znacznie wzrosła też liczba podróżnych korzystających z lotów czarterowych – z ponad 17 tys. w kwietniu do ponad 49 tys. w maju. Blisko 30 tys. osób zdecydowało się na międzynarodowe połączenia sieciowe, a prawie 31 tys. wybrało loty krajowe –  ponad 24 tys. połączenia niskokosztowe do Gdańska i na lotnisko Olsztyn-Mazury, a 6,2 tys. wykupiło bilety u rodzimego przewoźnika PLL LOT.

Włochy i Turcja najpopularniejsze

Wśród południowych połączeń niskokosztowych zdecydowanym liderem są Włochy. W maju, w podróż do słonecznej Italii wybrało się ponad 42 tys. osób. Drugim najchętniej odwiedzanym krajem na południu Europy była Hiszpania (21 tys. osób) i Grecja (15 tys. osób). Znaczny wzrost zainteresowania odnotowały połączenia czarterowe, a najpopularniejsze były odpowiednio: Turcja (33 tys. pasażerów), Grecja (10 tys.) i Egipt (4 tys.).

Turcja w maju biła rekordy popularności. Liczba pasażerów tylko na tym kierunku wzrosła w ciągu miesiąca o 300 proc. i praktycznie zrównała się z łączną liczbą osób korzystających ze wszystkich połączeń czarterowych w maju ubiegłego roku – mówi Jarosław Sztucki, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Portu Lotniczego Wrocław.

Wśród połączeń, które w każdym miesiącu stanowią znaczny odsetek międzynarodowego ruchu niskokosztowego, były rejsy do Wielkiej Brytanii. W maju poleciało tam aż 73 tys. osób, czyli o 4 tys. więcej niż w kwietniu.

Lotnisko bije rekordy z 2019 roku

Ubiegły miesiąc był najlepszym majem w historii wrocławskiego lotniska, a liczba pasażerów (342 tys.) przebiła tę z rekordowego 2019 roku (318 tys.). Największa różnica, na korzyść 2023 roku, widoczna jest w statystykach międzynarodowych połączeń niskokosztowych – tu liczba osób podróżujących wzrosła z blisko 197 do 232 tys. W ubiegłym miesiącu liczba osób podróżujących na włoskich kierunkach, w porównaniu z majem 2019, zwiększyła się o 25 tys., na greckich – o 10 tys., a na hiszpańskich – o 5 tys. 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony