Przejdź do treści
Dron H2 firmy Prometheus (fot. Prometheus DRONE, Facebook)
Źródło artykułu

Polska firma Prometheus zaprezentowała drona H2

Na konferencji w Warszawie 24 stycznia przedstawiciele firmy Prometheus, polskiego producenta dronów nowej generacji, zaprezentowali platformę dronową Prometheus UAV H2 GSM. Ma ona stanowić nową jakość w dziedzinie bezpieczeństwa i cyfryzacji przestrzeni powietrznej.

Drony H2 – w całości zaprojektowane przez polskich inżynierów i produkowane w Polsce – powstały z myślą o służbach ratowniczych, przedsiębiorstwach odpowiedzialnych za infrastrukturę krytyczną, rolnictwie precyzyjnym, działalności geodezyjnej i wielu innych gałęziach gospodarki.

Dzięki innowacyjnej technologii i szerokim możliwościom konfiguracji dron H2 oferuje niespotykane dotąd możliwości. Jest on intuicyjny w użyciu, niezawodny i niezwykle precyzyjny, umożliwia szybką identyfikację i skuteczną neutralizację zagrożeń, kierowanie akcją ratunkową, komunikację z osobami na miejscu zdarzenia za pomocą głośnika oraz jest gotowy do połączenia z dowolnym centrum zarządzania kryzysowego w czasie rzeczywistym. Platforma H2 to kompleksowe rozwiązanie, które nie ma dotąd odpowiednika na rynku bezzałogowych systemów powietrznych – deklaruje Robert Drzewiecki, prezes Prometheus S.A.

Zasadniczą częścią systemu Prometheus UAV H2 GSM jest dron z napędem hybrydowym o masie 17 kg i udźwigu do 6 kg. Jest to unikatowe urządzenie spełniające rygorystyczne normy unijne, które zaczęły obowiązywać z początkiem stycznia 2023 roku.
W wyniku zastosowania hybrydowego spalinowo-elektrycznego napędu dron H2 może wykonywać nieprzerwany lot nawet do pięciu godzin, a dzięki zaawansowanemu systemowi komunikacji można nim sterować z dowolnego miejsca za pomocą sieci GSM, LTE, 5G, 3G, SatCom i Starlink. Technologia ta umożliwia także zarządzanie flotą dronów z jednego centrum operacyjnego.
Firma Prometheus podaje, że w zależności od potrzeb dron może być wyposażony w szereg zaawansowanych urządzeń, takich jak kamera RGB, kamera termowizyjna, kamera multispektralna, kamera NightVision, lidar, detektor metanu i wiele innych.

Dron H2 firmy Prometheus (fot. Prometheus)

(fot. Prometheus)

Opracowane przez nas drony są gotowe do wdrożenia. Z naszej wiedzy wynika, że jesteśmy jedynym podmiotem posiadającym gotowe i przetestowane rozwiązanie, które zweryfikowaliśmy pozytywnie we współpracy z podmiotami z wielu branż. Zakończyliśmy szereg rygorystycznych testów, w tym z udziałem potencjalnych klientów – wyniki są bardzo pozytywne, a w wielu przypadkach wręcz przełomowe – dodał Drzewiecki.

Platforma Prometheus UAV H2 GSM to kompleksowe rozwiązanie dostarczane wraz z kompletnie wyposażonym centrum dowodzenia, serwisem i usługą szkolenia pilotów. Oprócz wsparcia bezpieczeństwa dron jest unikalnym rozwiązaniem dostarczającym dane dla wielu sektorów gospodarki. Dzięki niemu możliwa jest np. paszportyzacja sieci przesyłowych, co prowadzi do kolosalnych oszczędności w gospodarce remontowej. Umożliwia on też realizację inspekcji linii energetycznych, gazowych, kolejowych, portów i węzłów strategicznych, dzięki czemu zwiększa się bezpieczeństwo energetyczne kraju, ponieważ wszelkie anomalie są zgłaszane w czasie rzeczywistym.

W styczniowej konferencji uczestniczyli przedstawiciele środowisk związanych z branżą dronową, służbami mundurowymi, biznesem oraz potencjalni użytkownicy dronów lub danych pozyskanych za ich pomocą. Wydarzenie poprowadził dr Maciej Kawecki, popularyzator polskich technologii i przedsiębiorstw.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony