Przejdź do treści
Źródło artykułu

PLL LOT zainaugurowały nową trasę z Warszawy do Uzbekistanu - "Perły Jedwabnego Szlaku"

Pierwsze rozkładowe połączenie PLL LOT do Taszkentu wystartowało 13 marca o godzinie 22:55. W uroczystości otwarcia na Lotnisku Chopina w Warszawie wzięli udział m.in. prezes zarządu PLL LOT Michał Fijoł, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bożena Żelazowska, ambasador Uzbekistanu w Polsce Amirsaid Agzamkhodjaev, p.o. prezesa zarządu Polskich Portów Lotniczych Łukasz Chaberski oraz załoga i pasażerowie pierwszego rejsu. W stolicy Uzbekistanu Boeing 737 MAX 8 Polskich Linii Lotniczych LOT wylądował następnego dnia, kilka minut po godzinie dziewiątej czasu lokalnego.

–  Otwieramy dziś kolejne połączenie PLL LOT – do Uzbekistanu. To jeden z najbardziej intrygujących krajów świata, który ma wiele do zaoferowania pasażerom z Polski i Europy. Atrakcje Jedwabnego Szlaku, legendarne zabytki Samarkandy, Chiwy, czy Buchary to kolejne unikalne punkty na podróżniczej mapie świata, dostępne w siatce połączeń PLL LOT. Jestem również przekonany, że możliwość komfortowego dotarcia do serca Azji Centralnej na pokładach naszych samolotów stworzy potencjał dla dalszego rozwoju turystyki oraz współpracy gospodarczej pomiędzy Polską a Uzbekistanem – powiedział prezes zarządu Polskich Linii Lotniczych LOT Michał Fijoł podczas uroczystości otwarcia. 

Nasze połączenie uruchomiliśmy również z myślą o obywatelach Uzbekistanu. Z Lotniska Chopina, które stanowi wygodny punkt przesiadkowy, podróżujący z Taszkentu mogą dotrzeć do blisko 80 miast w Europie, czy Ameryce Północnej, dostępnych w naszej siatce połączeń – dodał.

Rejsy na trasie Warszawa – Taszkent zostały zaplanowane na środy, piątki i niedziele. W podróż powrotną Boeingi 737 MAX 8 Polskich Linii Lotniczych LOT będą wyruszać w poniedziałki, czwartki i soboty. W kwietniu i maju polski przewoźnik uruchomi na tej trasie dodatkową rotację we wtorki, z planowanym powrotem do Warszawy w środy.

Uzbekistan, z liczącą ponad 2700 lat historią, w tym okresem rozkwitu, przypadającym na erę Jedwabnego Szlaku, to kraj zachwycający zabytkami, kulturą i tradycją. Z monumentalnymi i bogato zdobionymi pałacami, majestatycznymi meczetami i fortecami oraz położeniem wśród pustyń i oaz określany jest turystycznym klejnotem Azji Środkowej. Wprowadzenie ruchu bezwizowego dla obywateli 45 państw (w tym Polski) w 2019 roku przyniosło znaczący wzrost liczby obcokrajowców przybywających do Taszkentu i innych miast Uzbekistanu – z 2,7 mln w 2017 r. do 5 mln w 2023 roku. Z nowoczesnymi kompleksami hotelowymi oraz koleją szybkich prędkości łączącą największe miasta, Uzbekistan znajduje się w czołówce państw o najdynamiczniej rozwijającym się przemyśle turystycznym według Światowej Organizacji Turystyki. Strategia „Uzbekistan 2030" zakłada zwiększenie liczby turystów zagranicznych do 15 milionów.

Obok połączeń do Aten i Rijadu Taszkent jest kolejnym kierunkiem przewidzianym w strategii rozwoju PLL LOT na lata 2024-2028. Planując rozwój siatki o 20 nowych połączeń, polski przewoźnik chce być dla pasażerów pierwszym wyborem i partnerem w poszukiwaniu nowych propozycji podróżniczych.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony