Przejdź do treści
Su-22 na wystawie plenerowej w Muzeum Wojska Polskiego (fot. A. Uriasz, MWP)
Źródło artykułu

Niedługo znikną samoloty i śmigłowce z Muzeum Wojska Polskiego przy Alejach Jerozolimskich

W komunikacie z 9 stycznia br. możemy przeczytać, że Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie zostaje zamknięte.

W związku z przenosinami do nowo powstałego gmachu Muzeum Wojska Polskiego na Cytadeli Warszawskiej i planowanego otwarcia wystawy inauguracyjnej w sierpniu 2023 r. siedziba główna naszego Muzeum przy al. Jerozolimskich 3 będzie otwarta dla zwiedzających tylko do 31 stycznia – informuje w komunikacie Muzeum Wojska Polskiego.

Jesteśmy świadkami realizacji pomysłu z 1977 roku, w którym to rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na przekształcenie Cytadeli Warszawskiej w kompleks muzealny, do którego zostałoby przeniesione Muzeum Wojska Polskiego. Laureatami konkursu zostali Marek Budzyński i Andrzej Kiciński. Projekt nie został jednak zrealizowany.

Niezwykłą kolekcję stanowią radzieckie samoloty z II wojny światowej. W Muzeum prezentujemy unikalne na skalę światową maszyny: Ił-10, Pe-2FT, Ił-2M3, TU-2S oraz Jak-9P.

Podczas imprez plenerowych wielką atrakcję stanowi możliwość zwiedzania kabin samolotów: MiG-29, SU-22, Jak-40, AN-26 oraz helikopterów Mi-8 i Mi-2. Zawsze ustawiają się do nich długie kolejki chętnych.

Muzeum Wojska Polskiego zaprasza serdecznie do odwiedzenia swojej ekspozycji stałej, wystaw czasowych oraz parku plenerowego do 31 stycznia – to ostatnia okazja do obejrzenia tego Muzeum w dotychczasowej formie przed przeprowadzką na Cytadelę.
 
Pozostałe oddziały MWP: Muzeum Katyńskie, Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej i Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu będą funkcjonowały bez zmian.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony