Przejdź do treści

Na Lotnisku Chopina w Warszawie z punktu paszportowego skorzystało blisko 8,5 tys. osób

Punkt paszportowy na Lotnisku Chopina w Warszawie cieszy się dużym zainteresowaniem wśród polskich podróżnych. W pierwszym półroczu wystawiono aż 8,5 tys. takich dokumentów. Najwięcej paszportów wydano w miesiącach wakacyjnych – w lipcu 1894 dokumenty, a w sierpniu 1846. Rekordowym dniem był 14 sierpnia br., kiedy wydano 125 takich dokumentów.

Dzięki sprawnej obsłudze naszego punktu paszportowego w ostatnich kilku miesiącach udało się pomóc wielu osobom. Byli to m.in. podróżni udający się na ważne wydarzenia rodzinne, takie jak ślub, czy małżonkowie, którzy na rocznicę ślubu dostali od dzieci prezent w postaci zagranicznej wycieczki. Tymczasowy paszport otrzymali także: syn, który w prezencie urodzinowym dostał od rodziców wyjazd turystyczny oraz sportowiec powołany w ostatniej chwili do reprezentacji Polski, a także kobieta, która leciała poinformować męża, że spodziewają się dziecka. 

Punkt paszportowy i paszporty tymczasowe

Paszport tymczasowy można wyrobić w punkcie na Lotnisku Chopina w Warszawie. Przy złożeniu wniosku należy okazać ważny bilet lotniczy. Na miejscu pracownik punktu sprawdza tożsamość osoby, która ubiega się o taki paszport. Wykonywane jest też zdjęcie niezbędne do wyrobienia dokumentu. 

Paszport tymczasowy jest ważny tylko przez określony czas (maksymalnie przez 365 dni), w zależności od indywidualnej sytuacji. Dzięki działającemu od 2022 roku Rejestrowi Dokumentów Paszportowych wniosek o wydanie paszportu tymczasowego jest generowany elektronicznie, a następnie podpisywany na urządzeniu do składania podpisu.

Paszport tymczasowy jest wyrabiany w sytuacji, gdy podróżny zgubi/zapomni paszportu lub dowodu osobistego, albo zostanie okradziony. W przypadku wyrobienia takiego dokumentu dla dzieci, niezbędna jest zgoda obojga rodziców.

Punkt paszportowy znajduje się na poziomie odlotów w strefie ogólnodostępnej Terminalu A Lotniska Chopina w Warszawie. Punkt czynny jest od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00-20.00. W punkcie znajduje się także Info Kiosk, w którym można zapoznać się ze wszystkimi informacjami na temat paszportu tymczasowego.

Inauguracja punktu wydawania paszportów tymczasowych odbyła się 20 kwietnia br., podczas konferencji prasowej z udziałem ministra Mariusza Kamińskiego oraz wiceministra Bartosza Grodeckiego.

FacebookTwitterWykop

Nasze strony