Przejdź do treści
Źródło artykułu

Marian Wieczorek w Radio Kraków o Locie Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki

Dzisiaj gościem redaktora Tomasza Buszewskiego w Radio Kraków był Marian Wieczorek – Instruktor pilot szybowcowy i samolotowy; skoczek spadochronowy. Członek Aeroklubu Krakowskiego od 1971 roku. 

Pilot sportowy. W latach 80-tych członek samolotowej kadry narodowej; reprezentant Polski w lataniu rajdowym i precyzyjnym; medalista mistrzostw świata i Europy. Sędzia międzynarodowy; delegat Aeroklubu Polskiego do FAI GAC, członek podkomisji rajdowej GAC. Wielokrotnie kierownik reprezentacji Polski na mistrzostwach świata i Europy oraz przewodniczący jury w mistrzostwach Polski i w Locie Południowo-Zachodniej Polski.

Pracował jako instruktor pilot w Aeroklubie Krakowskim w latach 1977-1980. Od 1980 r. pilot liniowy w PLL LOT. (An-24, Ił-62, B767, B787). Instruktor i egzaminator typu B767 i B787 Dreamliner. W latach 1993-1998 w linii południowokoreańskiej ASIANA jako instruktor pilot B767. W 2019 r. wykonał ostatni lot jako pilot liniowy. Nalot ogólny 24000 godzin. Obecnie instruktor i egzaminator na symulatorze B787.

Marian Wieczorek przybliży dziś po godzinie 20 na łamach Radio Kraków nadchodzące zawody – 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki, które odbędą się w terminie 11-14.05.2023 r.

Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki to najstarsza na świecie impreza sportu samolotowego. Pierwsze zawody odbyły się w 1929 r., czyli w rok po utworzeniu Akademickiego Aeroklubu Krakowskiego. Zawody upamiętniają wybitnego polskiego pilota, zwycięzcę słynnego Challange’u w 1932 roku i dwukrotnego zwycięzcę krakowskiej imprezy – Franciszka Żwirko.

Zawody odbędą się tradycyjnie w Pobiedniku Wielkim na lotnisku Aeroklubu Krakowskiego i są zaliczane do rankingu Samolotowego Pucharu Polski w Lataniu Precyzyjnym. Przypomnijmy, że w tym roku zawody uświetnią obchody 95-lecia Aeroklubu Krakowskiego.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy redaktora Tomasza Buszewskiego z Marianem Wieczorkiem na stronie www.radiokrakow.pl/player/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony