Przejdź do treści
Źródło artykułu

Lotnisko Warszawa-Radom już działa

Lotnisko Warszawa-Radom zostało oficjalnie oddano do użytku. Pierwszy samolot z podróżnymi z Paryża na nowopowstałym lotnisku wyląduje wieczorem, 27 kwietnia. Następnego dnia lotnisko odprawi pasażerów do Rzymu i Paryża. To najnowocześniejszy tego typu obiekt wśród europejskich lotnisk regionalnych. Port lotniczy Warszawa-Radom służyć będzie nie tylko mieszkańcom Mazowsza, ale również województw: lubelskiego, świętokrzyskiego i łódzkiego. 

Lotnisko Warszawa-Radom jest odpowiedzią na potrzeby rynku czarterowego, ruchu turystycznego i innych połączeń point-to-point, w tym przewoźników niskokosztowych. Port przejmie część ruchu i odciąży Lotnisko Chopina, które po okresie pandemii szybko wraca do rekordowych wyników. Barierą dla dalszego wzrostu i rozwoju stołecznego lotniska są jednak ograniczone możliwości obsługi pasażerów i otoczenie urbanistyczne stolicy, które nie pozwalają na jego dalszą rozbudowę. 

Dzięki optymalnemu zaplanowaniu operacji lotniczych radomskie lotnisko będzie atrakcyjne dla przewoźników, dla których koszty są istotnym elementem budowania siatki połączeń. Zaplanowano je jako lotnisko komplementarne dla Lotniska Chopina, a później dla Centralnego Portu Komunikacyjnego, co w krótkim czasie pozwoli wykorzystać pełen potencjał tej inwestycji.

Nowoczesne lotnisko

Terminal Lotniska Warszawa-Radom jest najnowocześniejszym tego typu obiektem wśród polskich lotnisk regionalnych. Jego powierzchnia wynosi 30 tys. m2. Na etapie projektowania i realizacji inwestycji szczególną uwagę zwrócono na komfort i bezpieczeństwo podróżujących. W przestronnym terminalu znajdują się restauracje, kawiarnie, sklepy duty free, pokoje opieki nad dziećmi czy place zabaw. 

„Nasz port lotniczy to nie tylko miejsce nowoczesne, ale również piękne i  oryginalne. Jestem przekonany, że stanie się on kołem zamachowym regionu i  sektora lotniczego. Terminowe zrealizowanie tej inwestycji, pozwala nam cieszyć się nią już dzisiaj, przed wakacjami zaoferujemy naszym pasażerom najwyższy komfort obsługi.” – powiedział Stanisław Wojtera prezes PPL S.A. 

Radomskie lotnisko zostało zaprojektowane do obsługi przede wszystkim samolotów z rodziny airbusów A320 i boeingów 737, ale będzie gotowe przyjąć także większe maszyny. Droga startowa ma długość 2 500 metrów i szerokość 60 metrów, co daje łączną powierzchnię 150 000 m2 , czyli około 7 kilometrów pełnowymiarowej autostrady. Mogąca pomieścić nawet do 11 statków powietrznych płyta postojowa otacza terminal, dzięki czemu transfer pasażerów między stanowiskami odprawy a samolotem będzie znacznie szybszy niż na większości lotnisk w Europie. 

Droga startowa w obu kierunkach jest wyposażona w światła PAPI, ułatwiające załogom samolotów lądowanie. Bezpieczeństwo operacji lotniczych w warunkach ograniczonej widoczności zapewnia ILS, zsynchronizowany z systemem świateł podejścia ALPA-ATA. Lotnisko dysponuje specjalną płytą odlodzeniową, która w warunkach zimowych zapewni odpowiednie przygotowanie maszyn do startu i bezpieczne wykonywanie operacji lotniczych.

Uroczystość otwarcia Lotniska Warszawa-Radom (fot. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów)

Na wakacje z Radomia

Lotnisko dostosowane jest głównie do obsługi ruchu czarterowego i  niskokosztowego, ale również i tradycyjnego - dla pasażerów, którzy chcą wyjechać na tzw. city-break. Głównym operatorem na lotnisku będą PLL LOT, które oferują loty do: Rzymu, Paryża, Prewezy, Tirany i Warny. Połączenia lotnicze na zlecenie biur podróży będą też realizowały linie takie jak: Enter Air, Ryanair Sun/Buzz, ale też narodowy LOT. Wycieczki z Radomia oferują największe i najważniejsze biura podróży: Rainbow, Rego-Bis, Exim Tours, TUI, Nekera, ITAKA, Sun&Fun Holidays, Greckie Podróże i Coral Travel. W tym sezonie na wakacje z Radomia polecieć można będzie do: Albanii, Bułgarii, Turcji czy Tunezji. Siatka połączeń będzie się z pewnością rozrastać gdyż nadal trwają rozmowy z operatorami. Według prognozowanych danych na lotnisku w sezonie letnim powinny odbyć się 622 operacje, co odpowiada obsłużeniu około 117 tys. pasażerów. Udział LOT-u w ruchu lotniczym przy takich założeniach wyniesie 81 proc. 

Lotnisko Warszawa-Radom jest przeznaczone głównie dla pasażerów mieszkających w promieniu ok. 100–150 km od Radomia. Polskie Porty Lotnicze uruchomiły specjalne połączenia autobusowe z Warszawy. Shuttle busy dowiozą mieszkańców stolicy bezpośrednio do terminala lotniska i co istotne ich kursy będą skorelowane z siatką połączeń lotniczych. Na lotnisko podjeżdżają też z dworca PKP w Radomiu miejskie autobusy dwóch linii: 5 i 14. To opcja dla osób, które wybiorą dojazd koleją. W dzień powszedni będzie to w sumie po 88 kursów w jedną i drugą stronę. Jeszcze inną możliwością transportu zbiorowego jest dojazd autobusami dalekobieżnymi firmy Neobus. Pojazdy dowiozą pasażerów nie tylko do Warszawy, ale również do Rzeszowa, Ostrowca Świętokrzyskiego, Sanoka, Przemyśla czy Medyki. Dogodne położenie względem miasta, a także zmodernizowana infrastruktura drogowa sprawiają, że lotnisko w Radomiu będzie dobrze skomunikowane nie tylko z najważniejszymi miastami regionu, ale i sąsiednimi województwami.

Uroczystość otwarcia Lotniska Warszawa-Radom (fot. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony