Przejdź do treści
Źródło artykułu

Lotnictwo 6/2025 już w sprzedaży

Lotnictwo 6/2025 już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

Kontrowersje wokół nowych samolotów prezydenta USA
21 maja Departament Obrony Stanów Zjednoczonych potwierdził, że oficjalnie przyjął ofertę władz Kataru przekazania luksusowego samolotu Boeing 747-8, który będzie wykorzystywany przez prezydenta Donalda Trumpa jako Air Force One. Temat ten od początku budził wiele kontrowersji, bo chociaż na pierwszy rzut oka taki gest może wydawać się jedynie prestiżowym prezentem dla obecnego prezydenta, w rzeczywistości kryje się za nim szereg ryzyk, które uderzają w fundamenty amerykańskiej niezależności, zasady przejrzystości politycznej oraz naruszają wypracowane z biegiem lat procedury bezpieczeństwa. Sprawa ma jednak drugie dno, pod którym kryje się niekompetencja USAF i Boeinga w terminowym przygotowaniu dwóch samolotów prezydenckich nowej generacji VC-25B.

Operacja „Powstający Lew”– izraelski atak na Iran
Historia wzajemnej wrogości miedzy Izraelem a Iranem rozpoczęła się po rewolucji islamskiej w Iranie w 1979 roku. Po obaleniu szacha i utworzeniu Islamskiej Republiki Iranu nastał okres ideologicznej rywalizacji, która z biegiem czasu zaostrzyła się drastycznie. Zagrożenie nuklearne ze strony Iranu stało się jednym z głównych elementów kształtujących izraelską politykę zagraniczną. Chociaż Teheran wielokrotnie podkreślał, że jego program nuklearny jest pokojowy, w Tel Awiwie i Waszyngtonie podchodzono do tych twierdzeń z największą podejrzliwością. Przez długi czas starano się unikać bezpośredniej konfrontacji, ale w ostatnich latach nastąpiła gwałtowna eskalacja wrogich działań, które popchnęły obie strony do otwartej wojny.

Wojna powietrzna nad Ukrainą. Kwiecień 2025 r.
Chociaż wojska rosyjskie wciąż zachowują inicjatywę, to w kwietniu odnotowały na terytorium Ukrainy tylko niewielkie postępy w skali taktycznej. Zajęto łącznie tylko około 175 kilometrów kwadratowych ukraińskiego terytorium, czyli nieco więcej niż w dwóch poprzednich miesiącach, ale głównie na drugorzędnych kierunkach. W Donbasie, w rejonie istotnego węzła komunikacyjnego, jakim jest Pokrowsk, Rosjanie nie poczynili jednak postępów, a Ukraińcy ustabilizowali linię frontu. Dużym rosyjskim sukcesem było natomiast wyparcie wojsk ukraińskich z niemal całego zajętego przez nie w sierpniu 2024 roku obszaru obwodu kurskiego w Federacji Rosyjskiej. W ciągu miesiąca odnotowano tylko dwa duże rosyjskie ataki przeprowadzone za pomocą pocisków dalekiego zasięgu na cele w głębi Ukrainy.

Gripen w Czeskich Siłach Powietrznych. Cz. I
20 lat temu, 18 kwietnia 2005 roku, sześć pierwszych myśliwców Saab JAS 39 Gripen wylądowało w czeskiej 21. Bazie Lotnictwa Taktycznego w miejscowości Čáslav. Tym samym, po latach użytkowania w lotnictwie wojskowym naszych południowych sąsiadów sprzętu radzieckiego, pojawiła się nowa jakość. Szwedzkie myśliwce na wiele lat zagwarantowały niemal nieograniczone możliwości działania zarówno we własnej przestrzeni powietrznej, jak i w ramach NATO. Wybór Gripenów nie był przypadkowy, ale był równocześnie rozwiązaniem doraźnym ze względów politycznych i finansowych.

MiG-25 – wersje rozpoznawcze i uderzeniowe. Cz. II
Samoloty MiG-25 w wersjach rozpoznawczo-uderzeniowych ogrywały dużą rolę w lotnictwie ZSRR, biorąc m.in. udział w misjach bojowych prowadzonych nad Izraelem. W niewielkiej liczbie zostały sprzedane do Bułgarii, Indii, Algierii, Syrii i Iraku, który wykorzystał je w wojnie z Iranem. Po rozpadzie ZSRR obok Federacji Rosyjskiej używały go Białoruś, Ukraina, Kazachstan i Azerbejdżan.

Douglas SB2D i BTD Destroyer
Samoloty bombowo-torpedowe SB2D i BTD Destroyer były ogniwami pośrednimi pomiędzy słynnym SBD Dauntless a powojennym AD Skyraider. Dwumiejscowy SB2D powstał jako następca bombowców nurkujących SBD Dauntless i SB2C Helldiver. Zmiana koncepcji użycia pokładowych samolotów uderzeniowych przez US Navy sprawiła, że jego rozwój anulowano na rzecz jednomiejscowej wersji bombowo-torpedowej BTD. Samolot nie spełnił jednak oczekiwań i jego rozwój także został przerwany. W sumie zbudowano tylko dwa prototypy XSB2D-1, 26 egz. seryjnych BTD-1 i dwa eksperymentalne XBTD-2.

A oprócz tego lotnicze aktualności:
•  Aktualności z kraju
•  Aktualności wojskowe
•  Aktualności cywilne
•  Wojsko Polskie odebrało pierwsze AH-64D Apache
•  Rosjanie wystrzelili tajnego satelitę wojskowego

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem "Lotnictwa" 6/2025 na stronie: https://magnum-x.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony