Przejdź do treści
AVIATION EXPO (fot. targikielce.pl)
Źródło artykułu

Latające maszyny na każdą kieszeń podczas AVIATION EXPO 2021

Miłośnicy fruwania w przestworzach będą mogli poczuć się jak w domu na wrześniowych Targach Lotniczych AVIATION EXPO w Targach Kielce. Będzie można zobaczyć najnowsze zdobycze awiacji, samoloty ultralekkie, paralotnie, śmigłowce, ale też osprzęt i akcesoria lotnicze. Na AVIATION EXPO każdy znajdzie coś dla siebie – zarówno sympatyk, dopiero myślący o swoich pierwszych powietrznych podbojach, jak i biznesmen szukający szybkiego środka transportu.

Lotnictwo lekkie coraz popularniejsze

Coraz większą popularnością w Polsce cieszy się lotnictwo lekkie. Co roku rejestrowanych jest kilkadziesiąt nowych maszyn. Stale rośnie też liczba osób z uprawnieniami do pilotowania. Krok po kroku, awiacja przestaje być fanaberią dla najbogatszych. Wpływa na to dostępność sprzętu lotniczego oraz coraz korzystniejsze ceny. Maszyny latające coraz częściej stają się też częścią floty biznesowej krajowych firm. W końcu trudno przecenić możliwość dotarcia do klienta przed konkurencją.

Od lekkich paralotni, przez ekonomiczne śmigłowce, po prywatne samoloty ultralekkie. Będzie też coś dla pasjonatów historii lotnictwa światowego.

Sportowy helikopter od belgów

Na tegorocznym AVIATION EXPO nie zabraknie wyjątkowych maszyn. Jedną z nich będzie Dynali H3 Sport 135HP – najnowszy i najmocniejszy model ultralekkiego śmigłowca belgijskiego producenta wiropłatów komercyjnych.

Ten dwuosobowy, w pełni funkcjonalny śmigłowiec wyposażony jest w fabrycznie podrasowany silnik Rotax 912. Inżynierom udało się zwiększyć moc do 135 koni mechanicznych, co przy masie 500 kg pozwala mu osiągnąć stałą prędkość 140 km/h. Dodatkowym atutem takich proporcji masy do mocy jest szacowany czas lotu nawet do 3,5 godziny. Zaskakujące jest również wyjątkowo niskie spalanie, na poziomie 22 litów na godzinę, co czyni go realną alternatywą dla samochodu reprezentacyjnego.

Ultralekki luksus

Ultralekki samolot Pipistrel Virus SW, polskiej produkcji oświetlenie lotnicze AvioLights oraz słoweńską awionikę lotniczą od Kanardia również będzie można podziwiać podczas tegorocznych Targów Lotniczych AVIATION EXPO w Targach Kielce.

Pipistrel VIRUS SW jest najbardziej ekonomicznym i należącym do najszybszych na świecie, produkowanych seryjnie lekkich samolotów w układzie górnopłata. Jego osiągi pozwalają na loty z prędkościami ponad 260km/h, na dystansach sięgających nawet 2000 km.

Dodatkowo na stoiku Skydream będzie można przyjrzeć się krajowej produkcji oświetleniu lotniczemu AvioLights. Oświetlenie to dedykowane jest ultralekkim statkom powietrznym. Będzie można osobiście przetestować każdy rodzaj świateł: nawigacyjne, pozycyjne, stroboskopowe, oraz beacon'y. To innowacyjne i nowoczesne oświetlenie lotnicze wykorzystywane jest w samolotach, wiatrakowcach, helikopterach, motolotniach i bezzałogowych statkach powietrznych na całym świecie.

Oprócz tego, firma Skydream zaprezentuje awionikę lotniczą słoweńskiej firmy Kanardia.

Unikatowa replika

Niemałe poruszenie wywołała informacja o pojawieniu się na naszych targach unikatowej repliki samolotu Curtiss Model D z 1911. Nazywany „Pchaczem Curtissa”, amerykański samolot był jedną z pierwszych masowo produkowanych maszyn tego typu na świecie.

Konstrukcja Modelu D poprzedza wykorzystanie metalu w maszynach latających. Samolot wykonany był głównie ze świerku, z jesionem użytym w łożu silnika oraz belkach podwozia obleczonych domieszkowanym płótnem. Belki podpór zrobione były z bambusa. Prawie wszystkie Modele D zostały skonstruowane z konfiguracją popychacza – ze śmigłem umiejscowionym za pilotem. To właśnie ze względu na tę konfigurację określano je mianem „Pchaczy Curtissa”.

Ulubieniec amerykańskich służb

Na AVIATION EXPO nie mogło zabraknąć także przedstawicieli rynku amerykańskiego. Zagości u nas nowa wersja klasyki prywatnej awiacji helikopterowej, śmigłowiec Enstrom 480B.

Maszyna ta jest flagowym produktem amerykańskiej firmy Enstrom, stworzonym na potrzeby szkoleń do amerykańskiej armii. Znany jest ze swojej niezawodności, bezpieczeństwa i komfortu. Śmigłowiec wyposażony jest w turbinowy silnik Rolls-Royce 250 C20w, pięcioosobową kabinę, oraz kokpit pilota z widocznością na poziomie 240 stopni.

Coś dla początkujących

Wymienione maszyny to tylko część oferty, która pojawi się na tegorocznym AVIATION EXPO. Ale co, jeśli fascynuje cię lotnictwo, ale dopiero myślisz o wyrobieniu licencji pilota? Także w tym roku AVIATION EXPO odwiedzą aerokluby, szkoły lotnicze i inne organizacje prowadzące kursy szybowcowe oraz szkolenia przygotowujące do egzaminu na pilota.

Kieleckie Targi AVIATION EXPO to też miejsce spotkań pasjonatów i ekspertów z zakresu awiacji. Odwiedzający będą mogli zasięgnąć porad co do zakupu, lub wynajmu sprzętu, podzielić się swoimi spostrzeżeniami albo po prostu zapisać się do jednego z wielu klubów lotniczych.

Targi Lotnicze AVIATION EXPO odbędą się 11 – 12 września 2021 roku w Targach Kielce.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony