Krótka i niełatwa konkurencja. OSTIV rozpoczął obrady

WGC 2014

Czwarta konkurencja Szybowcowych Mistrzostw Świata za nami. Ze względu na przewidywane burze była to zaledwie dwugodzinna konkurencja obszarowa, ale warunki nie należały do najłatwiejszych. W klasyfikacji generalnej nie doszło do zmian liderów: w dwóch klasach wciąż są nimi Polacy. Na lotnisku rozpoczął się też towarzyszący mistrzostwom kongres OSTIV.

Poranne prognozy pogody zakładały popołudniowe burze, dlatego zawodnikom wyznaczono zaledwie dwugodzinne konkurencje obszarowe. Dobre warunki do latania pojawiły się bardzo szybko i już przed 12.00 rozpoczęły się starty, zaś do 16.00 piloci w większości wrócili na leszczyńskie lotnisko. Loty nie należały jednak do najłatwiejszych, zdobycze punktowe też nie były znaczące - zwycięzcy, zamiast możliwego tysiąca, zdobyli tylko po ponad 600 punktów.

W klasie otwartej najlepszy wynik osiągnął Brytyjczyk Andrew Davis, drugi był jego kolega z reprezentacji Peter Harvey, a trzeci Niemiec Michael Sommer. Janusz Centka (Aeroklub Leszczyński) zajął 18., a Witold Czarnik (A. Rzeszowski) 21. pozycję. W klasyfikacji generalnej prowadzi wciąż Francuz Kilian Walbrou, na drugie miejsce awansował Brytyjczyk Andrew Davis, a na trzecie spadł Laurent Aboulin z Francji. Witold Czarnik na 11., a Janusz Centka na 12. miejscu.

W klasie 15-metrowej zadanie dnia najlepiej wykonał Czech Radek Krejcirik, wyprzedzając Francoisa Jeremiasse  z Holandii i Fina Harri Hirvola. Sebastian Kawa (A. Bielsko-Bialski) zajął szóste miejsce, co nie zaszkodziło jego pozycji lidera klasyfikacji. Jacek Flis (A. Ziemi Zamojskiej) był 10., a w ,,generalce" awansował na 7. miejsce. Łukasz Grabowski (A. Włocławski) spadł natomiast na 10 pozycję, ponieważ lot zakończył w połowie trzeciej dziesiątki stawki.

Nasi reprezentanci w klasie 18-metrowej Karol Staryszak (A. Podkarpacki) i Łukasz Wójcik (A. Włocławski) z pewnością środowej konkurencji nie zaliczą do najbardziej udanych, choć wciąż latają bardzo równo - obaj ex aequo zajęli 19 miejsce. Wygrał Francuz Louis Boudrlique, drugi był Niemiec Robert Schroder a trzeci Brytyjczyk Russek Cheetham. Duża przewaga z poprzednich dni sprawiła jednak, że Polacy wciąż przewodzą klasyfikacji: Staryszak jest pierwszy, a Wójcik drugi, choć jego przewaga nad Austriakiem Peterem Hartmannem stopniała do 10 punktów. W klasyfikacji drużynowej mistrzostw prowadzi Wielka Brytania przed Francją i Polską.

Po zakończeniu lotów na leszczyńskim lotnisku rozpoczął się kongres OSTIV. To międzynarodowa organizacja skupiająca specjalistów szybownictwa, dostarczająca temu sportowi bazy naukowej. -Skupiamy się na trzech najważniejszych aspektach: rozwoju technologii, bezpieczeństwie lotów oraz meteorologii - mówi prezydent OSTIV Holender Loek M.M. Boermans. Przez najbliższe osiem dni kilkudziesięciu naukowców z całego świata będzie w Lesznie wymieniać opinie i wyniki swoich badań. Inauguracyjny wykład dotyczył samolotu napędzanego energią słoneczną, który swój dziewiczy lot odbył 2 czerwca.

Dziś pogoda sprawia, że piloci mają dzień odpoczynku. Odwołano konkurencje dla klas 15- i 18-metrowej, natomiast w południe okaże się, czy odbędzie się lot klasy otwartej.

Jarek Adamek
Biuro Prasowe WGC2014

Źródło: WGC
comments powered by Disqus