Przejdź do treści
Źródło artykułu

IV Świdnik Air Festival już od jutra

Już jutro na lotnisku trawiastym w Świdniku rozpocznie się dwudniowe lotnicze święto. Organizatorzy do ostatniej chwili pracują nad atrakcjami. Właśnie odsłonili kolejne karty!

Na świdnickim niebie zobaczymy zespół, którego zeszłoroczny pokaz wiele osób wspomina do dziś. AeroSPARX to jedyny zespół na świecie, który łączy latanie formacyjne, akrobacje i nocne pokazy pirotechniczne. W skład brytyjskiego duetu wchodzi dwóch niezwykle doświadczonych pilotów: Guy Westgate i Rob Barsby. Choć jako grupa działają od 2015 roku, zdążyli już podbić serca miłośników awiacji na całym świecie.

Motoszybowce Grob 109b, na których latają, rozświetlają niebo całą feerią barw. Płynne, pełne wdzięku manewry i precyzja w locie to wizytówka AeroSPARX. Za dnia wykonują pokaz w formacji z akrobacjami powietrznymi, nocą błyszczą unikalnym pirotechnicznym pokazem sztucznych ogni. Olśniewają publiczność w Arabii Saudyjskiej i Nowej Zelandii, a już w najbliższy weekend zobaczymy ich na Świdnik Air Festival. Ten pokaz na długo zapadnie wam w pamięci.

PZL M26 Iskierka (fot. Mateusz Jakubowski)

Na całym świecie takich samolotów jest zaledwie kilka. Jeden z nich zobaczymy już za kilka od jutra podczas IV Świdnik Air Festival. Szykujcie aparaty, bo niebem nad Świdnikiem zawładnie PZL M26 Iskierka. Ten biało-czerwony samolot polskiej produkcji już raz podbił serca fanów lotnictwa. Organizatorzy są pewni, że i tym razem zrobi na was ogromne wrażenie.

Jak-18 (fot. Mateusz Jakubowski)

Na tegorocznych pokazach będzie można również podziwiać prawdziwą latającą historię – samolot Jak-18. To szkolno-treningowa maszyna, produkowana na zamówienie lotnictwa radzieckiego. Konstrukcja projektu biura Aleksandra Jakowlewa to jednosilnikowy dolnopłat, który szybko stał się podstawowym sprzętem szkolnym armii i aeroklubów, gdzie zastąpił przestarzałe samoloty Po-2 i UT-2.

A jeśli jesteście ciekawi jak wygląda Świdnik z lotu ptaka, to ze szkołą Heli Solution będziecie mieli okazję się przekonać! 15 i 16 czerwca, podczas IV Świdnik Air Festival ekipa Heli Solution zorganizuje loty widokowe dwoma śmigłowcami Robinson R44. To jeden z najpopularniejszych śmigłowców na świecie, który imponuje prędkością lotu i komfortem. Jest wykorzystywany we wszystkich zakątkach świata.

Organizatorzy opublikowali ramowy program. Jednocześnie informują, że w związku ze startami i lądowaniami samolotów rejsowych obsługiwanych przez Lublin Airport LUZ, pomiędzy podniebnymi szaleństwami pilotów pojawią się kilkuminutowe przerwy. Zastrzegają też, że ze względów operacyjnych kolejność pokazów może ulec zmianie. Będzie się działo!

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony