Przejdź do treści
Ewakuacja turystki spod Szpiglasowej Przełęczy z udziałem śmigłowca TOPR (fot. R. Mikler)
Źródło artykułu

Intensywny weekend ratowników i załogi śmigłowca TOPR

Ładna pogoda sprawiła, że podczas ostatniego weekendu Tatry odwiedziło wielu turystów. W dolinach panowały prawdziwie wiosenne warunki, natomiast wyżej mamy jeszcze pełnię zimy.

Wybierając się w wyższe partie Tatr należy pamiętać o zimowym wyposażeniu oraz posiadać doświadczenie w poruszaniu się w skalno-śnieżnym trenie – zwracają uwagę ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

W trakcie ostatniego weekendu ratownicy udzielili pomocy łącznie 21 osobom.

Najwięcej pracy mieli w sobotę. Od godzin porannych poszukiwano dwójki turystów, którzy nie wrócili na noc z wycieczki na Starorobocianski Wierch. Turyści w okolicy Ornaku po stromych śniegach zsunęli się w dół i przez całą noc próbowali wrócić do Schroniska. Dotarli tam po godzinie 10 rano w związku z czym ratownicy będący w okolicy wrócili na Centralę TOPR.

Do poważnego wypadku doszło podczas schodzenia 6 osobowej grupy turystów ze Szpiglasowej Przełęczy. Jedna z turystek na stromych śniegach upadła z wysokości i w stanie ciężkim została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Nowym Targu. 

Ewakuacji śmigłowcem wymagali również towarzysze poszkodowanej. Do podobnego zdarzenia doszło podczas schodzenia grupy turystów z Przełęczy Krzyżne w kierunku Doliny 5 Stawów Polskich. Tutaj turyści mieli więcej szczęścia i bez obrażeń śmigłowcem przetransportowano ich do Schroniska w Stawach. Śmigłowcem ewakuowano również turystę z urazem kończyny dolnej z Progu Zmarzłego Stawu.

Pomagano również turystom na Iwaniackiej Przełęczy, Grzesiu oraz w Murowańcu.

W Tatry w nadchodzącym tygodniu nadejdzie zdecydowana zmiana pogody. Prognozuje się ujemne temperatury połączone z opadami śniegu. Warunki ulegną pogorszeniu.

TOPR zachęca do ciągłego monitorowania informacji na temat warunków do uprawiania turystyki na stronach Tatrzański Park Narodowy oraz pod adresem: tpn.pl/zwiedzaj
Komunikat lawinowy dostępny jest pod adresem: lawiny.topr.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony