Przejdź do treści
Zawody Balonowe o Puchar Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego (fot. Radosław Kaźmierczak)
Źródło artykułu

III Zawody Balonowe o Puchar Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego

Zapraszamy na kolejną odsłonę podniebnej rywalizacji. W ostatni weekend czerwca w Tychach i Pszczynie odbędą się zawody balonów na ogrzane powietrze, podczas których profesjonalne załogi baloniarskie zawalczą o puchar Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego. Zawody odbywają się w ramach obchodów Roku Wojciecha Korfantego oraz starań miasta Pszczyna o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

Historia lotów balonowych sięga drugiej połowy ⅩⅧ wieku we Francji. Bracia Joseph-Michel i Jacques-Étienne Montgolfier przeprowadzili wówczas pierwsze publiczne pokazy, podczas których płócienne balony (pierwotnie nazywane montgolfierami od nazwy wynalazców) zostały napełnione ogrzanym powietrzem. Pierwszy udany lot balonem z żywymi istotami odbył się 19 września 1783 w Wersalu. Na życzenie króla Ludwika ⅩⅥ i Francuskiej Akademii Nauk zorganizowano specjalny pokaz, który otworzył drogę dla podniebnych podróży. Lot trwał około ośmiu minut, a w koszu zasiadły owca, kaczka i kogut.

Balon na ogrzane powietrze składa się z powłoki, palnika, butli i kosza. Powłoka jest wykonana z wytrzymałego, nieprzepuszczalnego włókna poliestrowego powlekanego poliuretanem. Głównym narzędziem do wytworzenia siły nośnej balonu jest palnik zasilany ciekłym propanem, pobieranym z butli. Kosze wykonywane są z wikliny i ratanu, a dolna część jest dodatkowo pokryta surową skórą, która chroni przez potencjalnymi uszkodzeniami podczas lądowania.

Choć układy sterowania są bardzo proste, sterowanie balonem na ogrzane powietrze wymaga dużych umiejętności. Balon unosi się dzięki różnicy gęstości powietrza – ciepłego wewnątrz czaszy i chłodniejszego na zewnątrz balonu. Pilot może poruszać balonem tylko w górę i w dół: dzięki zwiększeniu płomienia i podgrzaniu powietrza balon się wznosi, a poprzez upuszczenie ciepłego powietrza za pomocą klapy spadochronowej ulokowanej w górnej części powłoki – balon obniża wysokość. Dzięki zręcznym manewrom poziomym pilota oraz wykorzystaniu ruchów powietrza i wiatru balon na ogrzane powietrze może się przemieszczać. Nawet najbardziej doświadczony pilot nie ma jednak całkowitej kontroli nad torem lotu ze względu na zmieniające się warunki atmosferyczne, dlatego część załogi zostaje na ziemi i podąża samochodem za balonem aż do miejsca lądowania.

Podczas III Zawodów Balonowych o Puchar Marszałka Województwa Śląskiego „In the Silesian Sky” w dniach 23 – 24 czerwca 2023 r. odbędą się cztery loty. W zawodach w Tychach i Pszczynie swój udział potwierdziało 20 załóg balonowych.

W ramach rywalizacji zawodnicy będą musieli przebyć wyznaczony dystans nie tylko jak najszybciej, ale też wykazać się zręcznością. Na końcu trasy na ziemi zostanie wyznaczony znak, a zadaniem zawodników będzie zrzucenie specjalnego markera (ciężarku ze wstążką) najbliżej tego punktu.

Dokładna trasa przelotu oraz konkurencje zostaną ustalone przez dyrektora sportowego zawodów w dniach poszczególnych lotów zawodniczych w zależności od warunków meteorologicznych oraz sytuacji synoptycznej. W programie znalazły się również nocne pokazy balonowe i koncerty: Waglewski & Kasai, Skankan i Czesław Śpiewa.

Wydarzenie będzie dostępne na żywo w Parku Miejskim Solidarności w Tychach oraz Parku Zamkowym w Pszczynie, jak również podczas transmisji LIVE online.

Szczegółowy harmonogram zawodów można znaleźć na stronie www.arscameralis.pl/iii-zawody-balonowe/ oraz na stronie wydarzenia.

III Zawody Balonowe o Puchar Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego - plakat (fot. Ars Cameralis)
FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony