Przejdź do treści
Elita pilotów znów na Air Show Radom 2023 (fot. airshow.wp.mil.pl)
Źródło artykułu

Elita pilotów znów na Air Show Radom 2023

W ostatni weekend sierpnia na lotnisku w Radomiu odbędą się pokazy lotnicze AIR SHOW 2023 Radom. Miłośnicy lotnictwa znów będą mieli okazję podziwiać kunszt cywilnych i wojskowych pilotów, w tym najlepszych grup akrobacyjnych w Europie.

Swoją obecność na radomskim niebie już potwierdziło dziewięć krajów, ale organizatorzy, którymi są Agencja Mienia Wojskowego i Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych w dalszym ciągu otrzymują potwierdzenia udziału w Międzynarodowych pokazach Lotniczych AIR SHOW Radom 2023.
 
W pokazach zobaczymy m.in. myśliwiec F-16 z Belgii „Dream Viper”, Saab JAS-39C Gripen z czeskich sił powietrznych, F/A-18C Hornet z Finlandii oraz Rafale Solo Display z Francji. W powietrzu zaprezentuje się zespół Patrouille Suisse ze Szwajcarii na samolotach Northrop F-5E Tiger II. Królewski Duńskie Siły Powietrzne zaprezentują swoje myśliwce F-16.
W dynamicznej wiązance zobaczymy litewskie i słowackie transportowce C-27J Spartan. Nie zabraknie również śmigłowców, jak Black Hawk, Bell OH-58 Kiowa z Chorwacji, czeski W-3 Sokół, a także Eurocopter Dauphin z Litwy.

Zaproszenia wysłano do przedstawicieli 34 krajów. Poza wymienionymi, potwierdzonymi uczestnikami pokazów, swoją obecność zadeklarowali także Brytyjczycy, Włosi i przedstawiciele Korei Południowej i Emiratów Arabskich.

Mocno liczymy na przelot samolotu wczesnego ostrzegania AWACS, a także powietrznego tankowca KC-135 amerykańskiej Gwardii Narodowej Illinois – mówią organizatorzy.

W pokazach udział wezmą statki powietrzne pozostające na wyposażeniu polskich Sił Powietrznych. To zespół Orlik z 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego, myśliwce MiG-29 i SU-22 z 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, F-16 z z 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. To również samoloty szkolenia zaawansowanego M-346 z 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego. Nie zabraknie także śmigłowców Mi-2, W-3, Mi-8, SW-4 i Mi-24, czy też transportowców C-130 i C-295M.

Planujemy coś niezwykłego, czego jeszcze na pokazach w Radomiu nie było. To pokaz kunsztu pilotażu po zmierzchu. Główną atrakcją będą wojskowe statki powietrzne wspierane przez lotnictwo Aeroklubu Polskiego. Akrobacje uatrakcyjnią widowiskowe flary i pokaz pirotechniki – zapowiadają organizatorzy.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony