Przejdź do treści
Źródło artykułu

Brazylijscy piloci pomyślnie przeszli w Szwecji szkolenie na myśliwce Gripen

Szwedzka firma lotnicza Saab pomyślnie zakończyła szkolenie operacyjne na myśliwiec Gripen ostatniej grupy brazylijskich pilotów.

Szkolenie, znane jako Delta Conversion Training, odbyło się w Gripen Center w Såtenäs i obejmowało zarówno zajęcia teoretyczne, praktyczne, jak i loty na symulatorze.

Zostało ono przeprowadzone przez Szwedzki Dywizjon Feniksa i składało się z dwóch etapów:

  • Szkolenie konwersyjne, trwające 11 tygodni z 50 lotami na pilota, które obejmowały podstawową obsługę myśliwca Gripen w różnych scenariuszach misji.
  • Szkolenie w zakresie gotowości bojowej, które nastąpiło po szkoleniu konwersyjnym, które koncentrowało się na zdolnościach bojowych powietrze-powietrze, w tym na wykorzystaniu systemów uzbrojenia i unikalnego dla Gripena interfejsu człowiek-maszyna.

Major Richard Carlqvist, dowódca eskadry Phoenix, pochwalił brazylijskich pilotów.

„Eskadra Feniksa zajmuje się szkoleniem pilotów Gripenów i jesteśmy do tego odpowiednio wyposażeni, w tym w symulatory lotu” – powiedział Carlqvist. „Brazylijscy piloci są doskonale wyszkoleni i przyjeżdżają tutaj z dużym doświadczeniem operacyjnym, zarówno z jednostek F-5M, jak i AMX. Szybko poznali działanie, konfigurację i właściwości lotne Gripena”.

Ostatnia grupa czterech pilotów wchodzących w skład 1. Grupy Obrony Powietrznej (1. GDA) Sił Powietrznych Brazylii (FAB) zakończyła szkolenie 13 czerwca 2023 r.

W sumie w bazie lotniczej Såtenäs szkolenie przeszło 17 pilotów z FAB. Centrum Gripen w Szwecji służy jako ośrodek szkoleniowy dla pilotów z różnych krajów.

W 2014 r., Brazylia podpisała umowę z Saabem na rozwój i produkcję 36 samolotów Gripen E/F dla FAB. Mają one zastąpić starzejącą się flotę myśliwców Northrop F-5, która obecnie stanowi trzon floty myśliwców FAB.

Piloci - szwedzki i brazylijski - przed myśliwcami Gripen (fot. SAAB)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony