Biało-Czerwone Iskry z pełnym pokazem w Zamościu
Gwiazda Zamojskiego Pikniku Lotniczego Zamość-Mokre 2011 (11. czerwca br.)- zespół akrobacyjny „Biało-Czerwone Iskry” - zamieścił na swojej stronie internetowej kalendarz imprez na 2011 rok, podczas których zaprezentuje swoje umiejętności. Na mapie występów znajduje się 12 miast polskich i zagranicznych. W tym roku „Biało-Czerwone Iskry” wykonają sześć przelotów ze smugaczami i sześć pełnych pokazów. Pokazy w powietrzu będzie można podziwiać w Turcji, Finlandii, Belgii, Czechach i dwukrotnie w Polsce – podczas pokazów lotniczy w Zamościu i Air Show w Radomiu.
Podczas zamojskiego pikniku lotniczego, piloci wykonają pokaz w powietrzu, w składzie siedmiu samolotów TS-11. Samolot TS-11 Iskra jest samolotem szkolno-bojowym, skonstruowanym przez zespół projektantów pod kierownictwem znakomitego polskiego konstruktora inż. Tadeusza Sołtyka. Prace nad prototypem rozpoczęły się w 1957 r. – pierwszy z nich wzbił się w powietrze w 1960 r., a już rok później po zakończonych pozytywnie testach samolot TS-11 Iskra stał się etatowym samolotem szkolno-treningowym w Polskich Siłach Powietrznych. Jak udana jest to konstrukcja świadczy fakt, iż pobito na niej trzy światowe rekordy: drugiego września 1964 roku - 715,7 km/h w obwodzie zamkniętym 100 km; dwudziestego czwartego września 1964 roku - 730 km/h w obwodzie zamkniętym 500 km i dwudziestego szóstego września 1964 roku na bazie 15/25 km.
Iskry używane w zespole mają zdemontowane działko, posiadają niezbędne wyposażenie i instalację wytwornicy dymów, która uruchamiana jest przyciskiem na drążku sterowym. Iskry nie są samolotem stworzonym do akrobacji powietrznych – niedoskonałości w osiągach piloci równoważą swoimi mistrzowskimi umiejętnościami – wymaga to od nich stuprocentowej koncentracji i wielu godzin treningów.
Zespół „Biało-Czerwone Iskry” jest pierwszym i jedynym w Polsce powietrznym zespołem akrobacyjnym latającym na samolotach odrzutowych. Początki istnienia zespołu datuje się na rok 1969 – wtedy to w 60. Lotniczym Pułku Szkolnym w Radomiu uformował się zespół „Rombik”, który od 1991 r. przyjął oficjalną nazwę „Zespół Akrobacyjny Iskry”. W związku z reorganizacją lotnictwa polskiego w marcu 2000 r., zespół został przeniesiony do Dęblina, do 1 Ośrodka Szkolenia Lotniczego, będącego wówczas integralną częścią Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych. Wtedy też została zmieniona nazwa zespołu na „Biało – Czerwone Iskry”. Od tego momentu przez 10 lat prowadzącym był płk pil. Jerzy Leń – „Jerry”, dzięki jego zaangażowaniu, wielkiej pasji i umiejętnościach Zespół „Biało-Czerwone Iskry” zyskał wielu sympatyków na całym świecie oraz duży szacunek wśród akrobacyjnej braci lotniczej.
Obecny skład zespołu:
-
mjr pil. Tomasz CZERWIŃSKI - prowadzący
-
mjr pil. Dariusz KARWOWSKI - zamykający,
-
mjr pil. Mariusz SZYMLA - prawy prowadzony,
-
mjr pil. Tomasz ŁUKASZCZUK - od stycznia dowódca zespołu, lewy prowadzony,
-
kpt. pil. Maciej KOPIEL - zamykający i pilotaż indywidualny, prawy prowadzony,
-
kpt. pil. Mirosław KOPEĆ - lewy prowadzony,
-
kpt. pil. Paweł WICHOWICZ – prawy prowadzony – do tej pory pełniący funkcję komentatora na pokazach lotniczych.
Zespół „Biało-Czerwone Iskry” ma w swoim dorobku wiele nagród i wyróżnień, biorąc udział w pokazach lotniczych, zarówno w Polsce, jak i w Belgii, Holandii, Francji, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Węgrzech, Litwie oraz w Czechach i Słowacji.
Odwiedź oficjalną stronę „Biało-Czerwonych Iskier”
Strona Zamojskiego Pikniku Lotniczego Zamość-Mokre 2011
Czytaj również:
Widowiskowa impreza lotnicza już w czerwcu
Komentarze