Przejdź do treści
AW 101 Merlin w locie z oznaczeniem polskich sił zbrojnych - widok z boku (fot. BGZ)
Źródło artykułu

AW 101 trafi do Marynarki Wojennej

Ppłk Krzysztof Płatek, rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia, poinformował na swoim profilu na Twitterze, że w tym roku Wojsko Polskie wzmocni swoje uzbrojenie czterema śmigłowcami AW 101. Głównym wykonawcą maszyn jest PZL-Świdnik.

W 2023 roku zostaną zrealizowane dostawy śmigłowców AW 101 do zwalczania okrętów podwodnych ZOP wyposażonych dodatkowo w sprzęt medyczny na potrzeby akcji poszukiwawczo-ratowniczych CSAR. W listopadzie ubiegłego roku odbył swój pierwszy lot testowy czwarty zamówiony śmigłowiec – pisze ppłk Krzysztof Płatek, rzecznik prasowy AU.

Umowa na zakup AW 101 wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym została podpisana w kwietniu 2019 roku w Świdniku przez ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. W skład pierwszego pakietu wchodzą: zapas części zamiennych i eksploatacyjnych, a także sprzęt na potrzeby obsługi naziemnej śmigłowców. Pakiet szkoleniowy obejmuje natomiast kompleksowe szkolenie pilotów i personelu technicznego. Wartość transakcji opiewa na 1,65 mld zł.

Są to śmigłowce, które będą bardzo ważnym elementem architektury naszego bezpieczeństwa, sprawdzone w marynarkach wojennych wielu państw. W szczególności chcę wyrazić moją wielką radość, że część produkcji będzie się odbywać w Świdniku, z bardzo dobrze wynegocjowaną umową offsetową, z której skorzysta nie tylko Świdnik, ale również Łódź i Politechnika Gdańska – mówił w 2019 roku premier Mateusz Morawiecki.

AW 101 to maszyna napędzana trzema turbowałowymi silnikami poruszającymi jeden wirnik nośny o średnicy ponad 18 cm i czterołopatowe śmigło ogonowe, którego kadłub został wykonany w konstrukcji metalowej z wykorzystaniem elementów kompozytowych.

Cztery maszyny już latają. W tym roku przejdą odbiory, które przeprowadzą siły zbrojne, a następnie śmigłowce trafią do brygady lotnictwa Marynarki Wojennej – powiedział portalowi tvp.info ppłk Krzysztof Płatek.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony