Przejdź do treści
Balon Małopolski w locie - ośnieżone góry w tle (fot. fot. Sławek Rakowski)
Źródło artykułu

2. Małopolski Festiwal Balonowy "Odlotowa Małopolska" już w ten weekend

Małopolska Organizacja Turystyczna, Województwo Małopolskie, Miasto Nowy Targ, Aeroklub Nowy Targ, oraz Kraków Balloon Team zapraszają na 2. Małopolski Festiwal Balonowy – "Odlotowa Małopolska", który rozegra się na przełomie marca i kwietnia na podhalańskim niebie.

Przez trzy dni będzie można obserwować blisko 30 kolorowych balonów latających nad majestatycznymi Tatrami – od południa, od wschodu nad uroczymi Pieninami, od zachodu z widokiem na panoramę Babiej Góry a od północy na pasmo Gorców. Na niebie nie zabraknie również słynnego balonu Małopolski, który od kilku lat intensywnie i z wielkim powodzeniem promuje region w Polsce i za granicą. Nowością na małopolskim niebie będzie również balon promujący Igrzyska Europejskie Kraków – Małopolska 2023, które odbędą się już na przełomie czerwca i lipca br. Odlotowe załogi nie tylko z Polski ale i z Austrii, Litwy i Węgier staną do walki m.in. o Puchar Marszałka Województwa Małopolskiego Balonów na Ogrzane Powietrze, Puchar Prezesa Małopolskiej Organizacji Turystycznej oraz Puchar Burmistrza Miasta Nowy Targ. Bezkonkurencyjnie ikoną wydarzenia będzie balon o wyjątkowym kształcie – Tygryska!

Balon Tygrys (fot. materiały prasowe)

(fot. materiały prasowe)

Pierwszy, inauguracyjny start balonów w ramach Festiwalu, zaplanowano na piątkowe popołudnie w dniu 31 marca. Start planowany jest z Białki Tatrzańskiej o g. 16:00.

W sobotę 1 kwietnia planowane są dwa loty zawodnicze. Poranny start planowany jest o g. 7:00 z okolic miejscowości Frydman, a balony przelecą nad jednym z najpiękniejszych miejsc w Małopolsce, czyli Jeziorem Czorsztyńskim. Lot popołudniowy wystartuje o godzinie 16:00 z aeroklubowego lotniska Nowy Targ. Na wszystkich, w sobotnie popołudnie na nowotarskim lotnisku, będzie czekać odlotowe widowisko i niesamowite emocje.

A w jaki sposób można wygrać zawody balonowe? W zawodach liczy się głównie precyzja. Dyrektor Sportowy planuje odpowiednie konkurencje – np. lokalizuje punkt, który następnie oznaczony jest krzyżem o ramieniu 5 m, nad który każdy z pilotów powinien nadlecieć i rzucić marker, czyli taśmę obciążoną woreczkiem z piaskiem na końcu. Wygrywa ten, kto rzucił najbliżej środka.

Ale to jeszcze nie koniec. Na niedzielę 2 kwietnia zaplanowano ostatni lot - będzie to lot poranny. Start nastąpi z lotniska w Nowym Targu o g. 7:30.

Balony na lotnisku w Nowym Targu (fot. Jarosław Kucybała)

(fot. Jarosław Kucybała)

Dzięki temu wydarzeniu będzie można poczuć namiastkę baloniarstwa i ciepło bijące z palników oraz z bliska poznać niezwykłą pasję baloniarzy! Gwarantujemy niesamowite wrażenia i naprawdę odlotowe widoki – cała Małopolska jest odlotowa!

Zachęcamy do obserwowania profilów, poświęconych wydarzeniu, ponieważ właśnie tam będzie można sprawdzać na bieżąco informacje na temat startów bezpośrednio przed planowanymi lotami. Zapraszamy na Facebooka „Odlotowej Małopolski”: www.facebook.com/odlotowa.malopolska, oraz fanpage Kraków Balloon Team: www.facebook.com/krakowballoonteam.

Nie zapominajcie też o śledzeniu profilu Małopolskiej Organizacji Turystycznej www.facebook.com/mot.krakow/, na którym znajdziecie świetne inspiracje do poznawania odlotowej Małopolski oraz informacje o aktualnych wydarzeniach w regionie.

Program Festiwalu może ulec zmianie. Loty odbędą się wyłącznie przy sprzyjających warunkach atmosferycznych. Decyzję o rozpoczęciu lotów podejmuje Dyrektor Sportowy wydarzenia.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Radio RMF Maxx, TVP 3 Kraków, Gazeta Krakowska, dlapilota.pl, Przegląd Lotniczy Aviation Revue, nowytarg24.pl

2. Małopolski Festiwal Balonowy "Odlotowa Małopolska" - plakat (fot. materiały prasowe)
FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony