Na Politechnice Rzeszowskiej powołano Katedrę Inżynierii Lotniczej i Kosmicznej

Politechnika Rzeszowska - budynek (fot. w.prz.edu.pl)

Na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej Katedrę Samolotów i Silników Lotniczych przekształcono w Katedrę Inżynierii Lotniczej i Kosmicznej. Ma to związek z rozbudową potencjału Katedry umożliwiającego wzrost zaangażowania w prace naukowo-badawcze w obszarze techniki kosmicznej.

Katedra Inżynierii Lotniczej i Kosmicznej nadal będzie kontynuować działalność naukowo-badawczą oraz dydaktyczną związaną z techniką lotniczą. Planuje jednak rozszerzyć obszar badań oraz ofertę edukacyjną o tematykę z zakresu techniki kosmicznej. Zaplecze badawcze i laboratoryjne jest przystosowane do projektowania i badania m.in. systemów aerokosmicznych. Obecnie program studiów na kierunku lotnictwo i kosmonautyka obejmuje treści związane z wybranymi zagadnieniami techniki kosmicznej, jak np. astrodynamika oraz napędy kosmiczne.

Zdaniem dr. hab. inż. Andrzeja Majki, prof. PRz przemysł kosmiczny stwarza wielkie możliwości, które uczelnia chce wykorzystać, prowadząc badania i konstruując innowacyjne urządzenia. Jednym z planów naukowców pracujących w Katedrze jest stworzenie podkarpackiego sztucznego satelity. W ramach prac dyplomowych studentów i działalności kół naukowych mają m.in. zostać skonstruowane nanosatelity. Są to małe urządzenia badawcze wielkości kilku decymetrów sześciennych, które można stosunkowo niewielkim kosztem wystrzelić na orbitę. Uczelnia planuje również badania tzw. pseudosatelitów – rodzaju dronów latających przez wiele dni na wysokości ponad 20 km. Rozważa także stworzenie obserwatorium kosmicznego w Akademickim Ośrodku Szybowcowym w Bezmiechowej.

Uczelnia planuje poszerzenie współpracy z organizacjami, instytucjami i podmiotami przemysłowymi związanymi z branżą kosmiczną oraz badań naukowych z tego zakresu, jak również popularyzację tematyki kosmicznej. Działania te będą miały charakter naukowy, a na ich realizację Politechnika Rzeszowska zamierza pozyskać zewnętrzne środki, m.in. z projektów w ramach Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Podkarpackiego Centrum Innowacji i funduszy europejskich.

Źródło: Politechnika Rzeszowska
comments powered by Disqus