Przejdź do treści
Pirotechnik na lotnisku Chopina (fot. NwOSG)
Źródło artykułu

Ewakuacja na Lotnisku Chopina

Pozostawiony bez opieki bagaż był przyczyną niedzielnej ewakuacji na warszawskim Lotnisku Chopina.

Do zdarzenia doszło 17 stycznia 2021 r. przed południem na terenie Terminala A Lotniska Chopina. Po otrzymaniu informacji o podejrzanym bagażu, znajdującym się na wózku bagażowym przed wejściem do terminala A w strefie C, natychmiast na miejscu zjawili się funkcjonariusze-pirotechnicy z Grupy Interwencji Specjalnych Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie.

Podejrzanym bagażem okazała się czarna torba podróżna wraz z kartonowym pudełkiem. Obie zguby nie posiadały zawieszek bagażowych, nie była też widoczna ich zawartość. Dlatego w celu ustalenia właściciela bagażu, rozpytano osoby znajdujące się w pobliżu miejsca, nadano przez rozgłośnie komunikaty oraz sprawdzono zapis kamer przemysłowych CCTV. Niestety, bez rezultatu. W związku z tym podjęto decyzję o przeprowadzeniu ewakuacji, a następnie rozpoznania pirotechnicznego pozostawionych rzeczy.

Około godz. 10.45 wyznaczono strefę zagrożenia obejmującą halę ogólnodostępną terminala A oraz podjazdy. Po przybyciu na miejsce służb ratunkowych około godz. 11.10 przystąpiono do rozpoznania torby wraz z pudełkiem. Zostały one sprawdzone przy użyciu urządzenia rentgenowskiego, robota pirotechnicznego oraz manualnie – wynik negatywny. Wewnątrz znajdowały się rzeczy osobiste. Czynności minersko-pirotechniczne nie spowodowały opóźnień w operacjach lotniczych. W związku z rozpoznaniem ewakuowano około 50 osób.

Straż Graniczna przypomina, że każdy bagaż bez widocznego nadzoru traktowany jest przez służby lotniskowe, jako potencjalne zagrożenie, co wiąże się ze wszczęciem odpowiednich procedur bezpieczeństwa, takich jak: wyznaczenie strefy bezpieczeństwa, ewakuacja portu i rozpoznanie pirotechniczne danego bagażu. Procedury te są czasochłonne i mogą mieć wpływ na opóźnienia lotów. Aby do nich nie dochodziło należy przede wszystkim unikać pośpiechu oraz wykonywania czynności powodujących utrudnienia, takich jak pozostawianie nadbagażu w dowolnym miejscu po przepakowaniu bagażu właściwego. Nie należy również brać od nieznajomych osób pakunków i bagażu o nieznanej zawartości. Jeśli spotkamy się z podobną propozycją, powinniśmy natychmiast powiadomić o zdarzeniu służby lotniskowe. Za pozostawienie bagażu bez opieki grożą sankcje w postaci mandatu karnego.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony