Przejdź do treści
Witold Urbanowicz jr. w Muzeum Wojska Polskiego (fot. muzeumwp.pl)
Źródło artykułu

Witold Urbanowicz jr był gościem Muzeum Wojska Polskiego

W dniu 15 maja odwiedził Muzeum Wojska Polskiego pan Witold Urbanowicz jr. z synem Romanem, członkowie rodziny słynnego polskiego asa myśliwskiego II wojny światowej gen. bryg. pil. Witolda Urbanowicza, zmarłego w Nowym Jorku w 1996 r. Gościom przybyłym z USA, towarzyszył autor filmów dokumentalnych p. Tomasz Magierski, który pracuje aktualnie nad filmem poświęconym Dywizjonowi 303 i jego słynnym pilotom.

Gospodarzem spotkania był dyrektor muzeum p. prof. Zbigniew Wawer. Uczestniczyli w nim pracownicy muzeum i przybyli miłośnicy lotnictwa.

Witold Urbanowicz opowiadał o swoich wrażeniach z kolejnego już pobytu w Polsce, w tym szczególnie o wzruszających spotkaniach z mieszkańcami rodzinnej miejscowości jego ojca, we wsi Olszanka pod Suwałkami. Podzielił się także osobistymi wspomnieniami o swoim ojcu, o jego powojennym etapie życia na przymusowej emigracji w USA. Wyjaśnił też wiele interesujących historyków kwestii o czasami zagadkowych losach wojennych pamiątek i archiwaliów dotyczących Witolda Urbanowicza. Goście z USA obejrzeli eksponowany w muzeum mundur Witolda Urbanowicza, jaki nosił w okresie wojny i zwiedzili wystawy ekspozycji stałej.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony