Pogromcy MIG-ów z USS "Midway” – Wtorkowy seans w Kinie Lotnik MLP

USS "Midway”, zachodni Pacyfik, 1974 r. (fot. Naval History & Heritage Command/Domena publiczna/Wikimedia Commons)

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie serdecznie zaprasza w dniu 20.08.2019 r. o godz. 11:00 i 16:30 na bezpłatną projekcję filmu pt. Pogromcy MIG-ów z USS "Midway”.

Pogromcy MIG-ów z USS "Midway” – odcinek poświęcony amerykańskim pilotom lotnictwa morskiego, którzy podczas wojny w Wietnamie operowali z lotniskowca USS "Midway” i toczyli podniebne pojedynki z wietnamskimi MiG-ami.

Lotniskowiec USS „Midway” był pierwszym okrętem marynarki USA, który wszedł do służby po zakończeniu II wojny – 10 września 1945 roku. Nazwano go na pamiątkę zwycięskiej bitwy o Midway.

Podczas konfliktu w Wietnamie na „Midway” służyły: myśliwiec F-8 Crusader, śmigłowiec Boeing CH-46 Sea Knight oraz naddźwiękowy myśliwsko-bombowy McDonnell Douglas F-4 Phantom II, który stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych maszyn zimnej wojny.

F-8 latały nad Wietnamem eskortując samoloty szturmowe i bombowce. Także samoloty w wersji rozpoznawczej RF-8 wykonały bardzo wiele misji. Piloci Crusaderów odnieśli osiemnaście zwycięstw w powietrzu: czternaście nad MiG-ami-17 i cztery nd MiG-ami-21.

7 czerwca 2004 r. USS "Midway” został oficjalnie otwarty jako okręt-muzeum, na którym można podziwiać 29 starannie odrestaurowanych samolotów i śmigłowców. Jest jedynym pozostałym amerykańskim lotniskowcem wywodzącym się konstrukcyjnie z okresu II wojny światowej, który nie jest lotniskowcem typu Essex.

Źródło: Muzeum Lotnictwa Polskiego
comments powered by Disqus