Przejdź do treści
Źródło artykułu

Wicepremier w Łódzkich Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 1

Łódzkie Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 będą ważnym elementem Wojskowej Wyżyny Lotniczej – ulokowanego w centrum kraju zaplecza technologicznego dla produkcji i serwisu sprzętu wojskowego – zadeklarował, podczas wizyty w Łodzi, wicepremier, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

W piątek, wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak odwiedził  Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 w Łodzi, gdzie spotkał się kadrą kierowniczą oraz pracownikami zakładów.

Niedawno WZL nr 1 obchodziły jubileusz 70-lecia, a teraz czeka je wielka rzecz - zaakcentował minister.

Jak przypomniał wicepremier Siemoniak, MON zbliża się do finału postępowania na pozyskanie śmigłowca wielozadaniowego i być może właśnie w Łodzi znajdzie się najważniejsza realizacyjna część przyszłego kontraktu. (...) Po rozmowach z panią prezydent, a także po spotkaniu z przewodniczącym związków zawodowych i pracownikami jestem przekonany, że Łódź jest świetnie przygotowana – zakład czeka i jak najbardziej zasługuje na to, by dostać wielką szansę rozwojową na najbliższe dziesięciolecia – podkreślił minister.

„Wyżyna lotnicza” z Radomiem, Łodzią i Dęblinem, ma duży potencjał i szanse na rozwój – to nowe miejsce na mapie gospodarczej Europy, gdzie inwestycje w związku z decyzjami dotyczącymi pozyskania nowego śmigłowca wielozadaniowego, zaowocują transferem technologii i stworzone będą nowe miejsca pracy.

Wicepremierowi podczas wizyty w WZL nr 1 S.A. towarzyszył Sławomir Majman prezes zarządu Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, prezes zarządu PGZ Wojciech Dąbrowski, Dowódca Generalny RSZ, gen. broni Lech Majewski,  Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska oraz prezes zarządu-dyrektor naczelny WZL nr 1 S.A. – Pan Jan Piętowski.

Prezydent Łodzi zaznaczyła, że Politechnika Łódzka już od dziesięciu lat ściśle współpracuje przy opracowywaniu nowych technologii dla śmigłowców. Przygotowujemy się w zakresie kadr, nie tylko dla wojskowych zakładów, ale właśnie pod przyszłe potrzeby wyżyny lotniczej. Od nowego semestru na Politechnice Łódzkiej uruchomione zostaną dwa nowe kierunki związane z przemysłem lotniczym – podkreśliła.

Galeria zdjęć

Do następnego etapu programu śmigłowcowego realizowanego w Silach Zbrojnych – tj. do  testów przeprowadzanych przez wojsko – zakwalifikował  się wielozadaniowy śmigłowiec H225M Caracal, produkowany przez koncern Airbus Helicopters. We wtorek 12 maja, w bazie w 33 Bazie Lotnictwa Transportowego w  Powidzu rozpoczęły się testy Caracala.

Dagmara Jarosławska/DKS MON
Foto: chor. Artur Zakrzewski/DKS MON

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony