Relacja z trwającego XII Europejskiego Zlotu Samolotów AN-2

XII zlot AN2 Kętrzyn
Mazurskie lotnisko Kętrzyn Wilamowo jest gospodarzem XII Europejskiego Zlotu Samolotów An-2. Spotkanie pasjonatów legendarnych Antków rozpoczęło się 31 lipca i będzie trwało do 3 sierpnia. Dwa ostatnie dni Zlotu, 2-3 sierpnia, to niepowtarzalna okazja dla turystów i mieszkańców Warmii i Mazur na podziwianie tych kilkudziesięciu maszyn.

Europejski Zlot Samolotów An-2 to międzynarodowe spotkanie entuzjastów zabytkowych samolotów AN-2, popularnie zwanych Antkami. Spotkanie jest organizowane co roku w innym miejscu Europy. XII Zlot jest rekordowym pod względem ilości przybyłych maszyn. Na płycie lotniska Kętrzyn Wilamowo stanęło 27 historycznych maszyn. Każda z nich, choć o jednakowej konstrukcji, przykuwa uwagę kolorami i różnorodnymi wzorami pokryw stelażu Antonowów. Fascynujące są też historie każdej z maszyn i pasja ich właścicieli. To wszystko sprawia, że Zlot Antonowów to jedna z najciekawszych imprez lotniczych.

Organizacja Zlotu, w którym uczestniczą zagraniczne załogi z Czech, Litwy, Niemiec, Finlandii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Ukrainy i Szwecji to doskonała okazja do promocji piękna Warmii i Mazur. Inauguracja Zlotu odbyła się podczas biesiady rycerskiej na Zamku w Kętrzynie, uświetnionej koncertem muzyki dawnej.

Drugiego dnia Zlotu odbył się widokowy przelot na trasie: Kętrzyn - Węgorzewo - Sztynort - Giżycko - Ryn - Mikołajki - Mrągowo - Kętrzyn Wilamowo. Parada nad Mazurami 27 Antonowów, w asyście kilkunastu awionetek była wydarzeniem nie tylko dla samych zlotowiczów, ale także dla obserwatorów tego niezwykłego wydarzenia z ziemi. Lot zakończył się konkursem na celność lądowania. Po południu uczestnicy Zlotu wzieli udział w rejsie statkiem po jeziorach Mazurskich, z przystankiem w Węgorzewie, gdzie zostali zaproszeni na „Ludowe Party” podczas Festiwalu Kultury Ludowej.

Kolejne dni wypełni Zlotowiczom udział w Festynie Lotniczym MAZURY 2008, który odbędzie się na lotnisku Kętrzyn Wilamowo. Poza pokazami akrobacji lotniczych, skokami spadochronowymi i wieloma atrakcjami, które znajdują się w programie Festynu, będzie to dla nich też spotkanie ze środowiskiem lotniczym oraz konfrontacja Antków z gustami publiczności i jury. Maszyny oraz załogi będą rywalizowały w kilku konkurencjach, w tym także na Misteria Publiczności.

Wstęp na XII Europejski Zlot Samolotów AN-2 & Festyn Lotniczy MAZURY w dniach 2-3 sierpnia jest otwarty dla publiczności.
Źródło: Lotnisko Kętrzyn
comments powered by Disqus